Ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը, բայց չի անում․ Արմեն Աշոտյան
Հայաստանի գործող ռեժիմը սեփական ձախողումները և դավաճանությունը սքողելու համար հաճախ է ճամարտակում «աշխարհում իրավիճակ է փոխվել» թեզի շուրջ։
Դնենք մի կողմ այն հանգամանքը, որ վերջին տասնամյակներում աշխարհը հա էլ փոխվել է, լարվել է, սրվել է, և Հայաստանը պարբերաբար հայտնվել է այդ փոփոխությունների ալիքի տակ: Սակայն ճշգրիտ արտաքին քաղաքականությունը մշտապես թույլ է տվել նվազեցնել դրանց ազդեցությունը Հայաստանի և Արցախի անվտանգության վրա և իրավիճակից դուրս գալ՝ առանց ճակատագրական կորուստների:
Այդպես էր 2008-ին ռուս-վրացական պատերազմի ժամանակ, այդպես էր 2012-13թթ. մեկնարկած սիրիական ճգնաժամի և դրա հետևանքների ժամանակ, այդպես էր 2014-ին Ղրիմի հարցի ժամանակ:
Այո՛, Արևմուտք-Ռուսաստան ներկայիս բախումն աննախադեպ է, սակայն Փաշինյանի կողմից տարվող գիծը նույնպես աննախադեպ է այդ համատեքստում, որովհետև ոչ մի այլ երկիր ընթացող գեոպոլիտիկ հրդեհում կամովին չի ինքնահրկիզվում, ինչպես նիկոլական Հայաստանը:
Ավելին, անգամ սրված կոնֆլիկտը ՌԴ-ի և Արևմուտքի միջև բացում է նոր հնարավորություններ հայկական շահերից բխող օրակարգն առաջ մղելու համար:
Հերթով թվարկենք կողմերի հիմնական փաստարկներն այդ գլոբալ հակամարտության մեջ և կհամոզվենք, որ ճիշտ աշխատանքի դեպքում ստեղծված իրավիճակը հայկական դիվանագիտության համար ուժեղ կռվաններ է պարունակում, որոնցից Փաշինյանը դիտավորյալ չի օգտվել և չի օգտվում:
Արևմուտք
1. Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը պետք է վերականգնվի և հարգվի:
Ակնհայտ է, որ նման մոտեցումը պիտի օգտագործվեր Հայաստանի կողմից արևմտյան հարթակներում մեր սուվերեն տարածքներից ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող 200 քկմ-ի և թշնամու զորքերի հետքաշման հարցը կոշտ կերպով բարձրացնելու համար:
2. Պարտադրված խաղաղությունը պիտի բացառվի ռուս-ուկրաինական պատերազմում:
Այնինչ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների պարագայում նույն Արևմուտքը ջանք չի խնայում Ալիևի կողմից պարտադրվող պայմաններով «խաղաղության» պայմանագրին հասնելու համար, իսկ հայկական իշխանությունները հենց այդ նույն գծի ջատագովներն են:
3. Ուկրաինական ժողովրդավարությունն ագրեսիայի է ենթարկվում ռուսական բռնապետության կողմից, և դեմոկրատիան պետք է պաշտպանել:
Այս թեզի պրոյեկտումը մեր տարածաշրջանի վրա առավել զավեշտալի է դարձնում վիճակը: Չէ՞ որ Նիկոլը և նրա դրսի տերերն առայսօր տոնում են իբր ժողովրդավարական Հայաստանը, սակայն բացառապես մեր ներքին քաղաքական տրամաբանության մեջ: Այնինչ ռեալ քաղաքականության մեջ Արևմուտքը մատը մատին չի խփել բռնապետական Ադրբեջանին պատժելու համար: Նիկոլի «ժողովրդավարությունը» ոչ միայն չկա, այլև ունի զրո նշանակություն հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտում:
Ռուսաստան
1. Մոսկվան ստիպված է եղել սկսել СВО-ն՝ հայրենակիցներին պաշտպանելու և իրենց ինքնորոշման իրավունքը երաշխավորելու համար:
Դեռևս Ղրիմի հանրաքվեից սկսած ՌԴ-ն հետզհետե զարգացնում էր իր խոսույթը ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի թեզի շուրջ, իսկ 2022-ից այն դարձել է քաղաքական և լրատվական թրենդներից մեկը: Պուտինը, Լավրովը, Մեդվեդևը պարբերաբար բարձրացնում են Դոնեցկի, Լուգանսկի, Խերսոնի և Զապորոժիեի բնակիչների ինքնորոշման իրավունքի անքակտելիության մասին՝ հաճախ գրեթե բառացի օգտագործելով երկար տարիների ընթացքում Արցախի հարցով հայկական դիվանագիտության կողմից մշակված և բարձրաձայնված թեզերը: Այս ֆոնի վրա Նիկոլի թեթև, ավելի ճիշտ՝ դավաճան ձեռքով «Ղարաբաղը Ադրբեջան է» թեզը գրեթե անարգել շրջանառվում է ռուսական մեդիաներում: Ողջ հարգանքով հանդերձ՝ ո՞ւր էին Դոնեցկը, Լուգանսկը, Խերսոնն ու Զապորոժիեն, երբ Արցախի ժողովուրդը միջազգային իրավունքի համաձայն՝ ինքնորոշվել էր և պաշտպանում էր իր այդ իրավունքը:
2. Ուկրաինան աղավաղում է պատմությունը, խեղում է իրականությունը, կեղծիքներ է տարածում, և դրա դեմը պետք է առնել:
Ադրբեջանը վաղուց է դարձրել պատմության աղավաղումը պետական քաղաքականություն, որի գագաթնակետն է Հայաստանն «Արևմտյան Ադրբեջան» ներկայացնելը: Հայկական դիվանագիտության ճիշտ աշխատանքի դեպքում կարելի էր նաև այս ուղղությամբ ամրապնդել հայկական դիրքերը Մոսկվայում, այնինչ արվում է ճիշտ հակառակը:
3. Ուկրաինան ոչնչացնում է մշակութային և հոգևոր հուշարձանները, հատկապես՝ Հայրենական Մեծ պատերազմին նվիրված կամ Ռուս Ուղղափառ եկեղեցուն պատկանող:
Բառացի նույն բանն անում է Ադրբեջանն Արցախում՝ քանդելով Հայրենական Մեծ պատերազմի հերոսներին նվիրված հուշարձանները հայկական բնակավայրերում՝ ոչնչացնելով կամ ուծացնելով Հայ Առաքելական եկեղեցուն պատկանող հոգևոր կոթողները: Այս ֆոնին՝ զրո ջանք Երևանի կողմից՝ Մոսկվայում այս թեման բարձրացնելու ուղղությամբ:
Ես փորձեցի թվարկել կողմերի հիմնական քարոզչական և հակաքարոզչական թեզերը, որոնք սկզբունքայնորեն կարող էին օգտագործվել Հայաստանի կողմից սեփական շահերը պաշտպանելու համար: Համաշխարհային գլոբալ ճգնաժամը ստեղծել էր նաև նոր հնարավորություններ, որոնցից հայկական գործող ռեժիմը դիտավորյալ և գիտակցված չի օգտվել և չի օգտվում:
Ինչ վերաբերում է «հսկաներին», ապա նրանք կշարունակեն օգտվել Փաշինյանի անատամ և անպատիվ քաղաքականությունից՝ ելնելով սեփական շահերից և դրսևորելով կրկնակի ստանդարտներ Ուկրաինայի և հայ-ադրբեջանական հակամարտություններում:
Բայց նրանցից նեղանալ պետք չէ. Նիկոլին վարչապետ հանդուրժող ժողովուրդը ոչ մեկին պռոշ անելու իրավունք չունի…

Армен Ашотян: Что может сделать Армения, но не делает?
Чтобы скрыть собственные неудачи и предательства, нынешний режим Армении часто говорит о тезисе «ситуация в мире изменилась».
Оставим в стороне тот факт, что за последние десятилетия мир изменился, напрягся, ситуация в мире обострилась, и Армения регулярно попадает под волну этих перемен. Однако четкая внешняя политика всегда позволяла снизить их влияние на безопасность Армении и Арцаха и выйти из ситуации без фатальных потерь.
Так было во время российско-грузинской войны 2008 года, так было во время начавшегося в 2012-13 годах сирийского кризиса и его последствий, так было во время крымского вопроса в 2014 году.
Да, нынешний конфликт между Западом и Россией беспрецедентен, но линия, занятая Пашиняном, также беспрецедентна в этом контексте, потому что ни одна другая страна добровольно не приносит себя в жертву в продолжающемся геополитическом конфликте, как николаитская Армения.
Более того, даже обострившийся конфликт между РФ и Западом открывает новые возможности для продвижения повестки армянских интересов.
Перечислим поочередно основные аргументы сторон в этом глобальном конфликте, и убедимся, что созданная ситуация при правильной работе содержит в себе мощные опоры для армянской дипломатии, которыми Пашинян не воспользовался и не пользуется намеренно.
Запад
1. Территориальная целостность Украины должна быть восстановлена ​​и уважена.
Очевидно, что такой подход должна была быть использована Арменией на западных площадках для поднятия вопроса о возвращении 200 квадратных километров находящихся под азербайджанской оккупацией и выводе вражеских войск с наших суверенных территорий.
2. Принудительный мир должен быть исключен из российско-украинской войны.
Однако в случае армяно-азербайджанских отношений тот же Запад не жалеет усилий для достижения «мирного» соглашения на условиях, навязанных Алиевым, и власти Армении являются сторонниками той же линии.
3. Украинская демократия подвергается нападкам со стороны российской диктатуры, и демократию необходимо защищать.
Проецирование этого тезиса на наш регион делает ситуацию еще более ироничной. Ведь Никол и его иностранные хозяева прославляют якобы демократическую Армению, но только в нашей внутриполитической логике.
Проецирование этого тезиса на наш регион делает ситуацию еще более ироничной. Ведь Никол и его иностранные хозяева прославляют якобы демократическую Армению, но только в нашей внутриполитической логике. В реальной политике Запад не предпринял никаких усилий, чтобы наказать диктаторский Азербайджан. «Демократия» Никола не только не существует, но и имеет нулевое значение в армяно-азербайджанском конфликте.
Россия
1. Москве пришлось начать СВО, чтобы защитить соотечественников и гарантировать их право на самоопределение.
Начиная с крымского референдума, РФ постепенно развивает свой дискурс вокруг тезиса о праве народа на самоопределение, а с 2022 года он стал одним из политических и медийных трендов. Путин, Лавров, Медведев регулярно подчеркивают неотъемлемость права на самоопределение народов Донецка, Луганска, Херсона и Запорожья, часто практически дословно используя тезисы, выработанные и озвученные армянской дипломатией по Арцаху на протяжении многих лет. На этом фоне легкой, а точнее, предательской рукой Никола тезис «Карабах – это Азербайджан» практически беспрепятственно циркулирует в российских СМИ. При всем уважении, где были Донецк, Луганск, Херсон и Запорожье, когда народ Арцаха согласно международному праву самоопределился и отстоял свое право?
2. Украина искажает историю, искажает реальность, распространяет ложь, и с этим надо бороться.
Азербайджан уже давно сделал искажение истории государственной политикой, кульминацией которой является представление Армении как «Западного Азербайджана». При правильной работе армянской дипломатии можно было бы усилить позиции Армении в Москве в этом направлении, но делается наоборот.
3. Украина уничтожает культурные и духовные памятники, особенно посвященные Великой Отечественной войне или принадлежащие Русской Православной Церкви.
Азербайджан буквально делает то же самое в Арцахе: уничтожает памятники героям Великой Отечественной войны в армянских населенных пунктах, уничтожает или присваивает духовные памятники, принадлежащие Армянской Апостольской церкви. На этом фоне попыток Еревана поднять эту тему в Москве нет.
Я попытался перечислить основные пропагандистские и антипропагандистские тезисы сторон, которые в принципе могут быть использованы Арменией для защиты собственных интересов. Глобальный кризис также создал новые возможности, которые нынешний армянский режим намеренно и сознательно не использовал и не использует.
Что касается «гигантов», то они и дальше будут пользоваться беззубой и позорной политикой Пашиняна, исходя из собственных интересов и демонстрируя двойные стандарты в Украине и армяно-азербайджанском конфликте.
Но не стоит обижаться на них: Люди, которые терпят Никола на посту премьер-министра, не имеют права никого оскорблять...