Միրզոյանն ու Պապուաշվիլին Վրաստանում քննարկել են Եվրամիության հետ համագործակցությանն առնչվող հարցեր
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Վրաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև խորհրդարանի առաջին փոխնախագահ, Հայաստանի հետ խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Գեորգի Վոլսկին, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է. «Հայ-վրացական բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի, բայց այսօր, այս փուլում մենք ականատես ենք լինում երկու ինքնիշխան պետությունների միջև ռազմավարական գործընկերության զարգացմանը, և ես լիալույս եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կհասնենք նոր՝ շոշափելի արդյունքների՝ ի շահ մեր ժողովուրդների, ի շահ տարածաշրջանում բարեկեցության»։
Խորացող բարձր մակարդակի երկխոսությանը զուգահեռ Արարատ Միրզոյանը և Շալվա Պապուաշվիլին անդրադարձ են կատարել տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ տնտեսության, մշակույթի, մարդկանց միջև շփումների խթանման ուղղությամբ սերտ համագործակցության հետագա զարգացմանը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցության դերը:
Մտքեր են փոխանակվել Եվրոպական միության հետ համագործակցությանն առնչվող հարցերի շուրջ։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային կայունության հարցերին՝ նախարար Միրզոյանը Վրաստանի խորհրդարանի նախագահին ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում զարգացումները՝ սահմանազատման և խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացները։
Արևելքի և արևմուտքի, հյուսիսի և հարավի միջև կամուրջ լինելու հնարավորության շեշտադրմամբ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչման կարևորությունը, ինչը կարող է նաև մեծապես ավելացնել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության կառուցման հեռանկարները։

Мирзоян и Папуашвили обсудили в Грузии вопросы сотрудничества с Евросоюзом
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился со спикером парламента Грузии Шалвой Папуашвили в рамках своего официального визита в Грузию. На встрече также присутствовал первый вице-спикер парламента, руководитель парламентской группы дружбы с Арменией Георгий Вольский, сообщили в МИД.
"Собеседники обсудили вопросы двусторонней повестки и региональных развитий.
Глава МИД Армении подчеркнул: "Армяно-грузинская дружба имеет многовековую историю, но сегодня, на данном этапе, мы являемся свидетелями развития стратегического партнерства между двумя суверенными государствами, и я уверен, что совместными усилиями мы добьемся новых, ощутимых результатов на благо наших народов, регионального благополучия".
Арарат Мирзоян и Шалва Папуашвили обсудили вопросы дальнейшего развития тесного сотрудничества в различных сферах, включая экономику, культуру, содействие контактам между людьми. В этом контексте также была подчеркнута роль парламентской дипломатии, в том числе активного взаимодействия межпарламентских групп дружбы.
Состоялся обмен мыслями по вопросам сотрудничества с Европейским союзом.
Коснувшись вопросов региональной стабильности, министр Мирзоян представил спикеру парламента Грузии развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, процессы делимитации границ и подписания мирного договора.
Подчеркнув возможность стать мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом, министр иностранных дел Армении отметил важность реализации проекта “Перекресток мира”, который может значительно повысить перспективы построения стабильного мира на Южном Кавказе.