Ալիևը ցանկանում է, որ Ադրբեջանը միանա ԲՐԻԿՍ-ին
Աստանայում ՇՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինի հանդիպումից հետո ընդունվել է Համատեղ հռչակագիր՝ Ադրբեջանի և Չինաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատման վերաբերյալ։
Փաստաթղթում նշվում է, որ Ադրբեջանը Թայվանը ճանաչում է որպես Չինաստանի տարածքի անբաժանելի մաս։ Նշվում է նաև, որ Ադրբեջանը ցանկանում է միանալ ԲՐԻԿՍ-ին։
Նշենք, որ ԲՐԻԿՍ-ի կազմում գտնվող երկրներն են  Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Չինաստանը և Հարավային Աֆրիկան։  2023 թվականից միջպետական այս միավորմանն են միացել նաև Իրանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Եգիպտոսը, Եթովպիան և Սաուդյան Արաբիան։

Алиев хочет, чтобы Азербайджан присоединился к БРИКС
После встречи президента Азербайджана Ильхама Алиева и президента Китая Си Цзиньпина в рамках саммита ШОС в Астане была принята Совместная декларация об установлении стратегического партнерства между Азербайджаном и Китаем.
В документе говорится, что Азербайджан признает Тайвань неотъемлемой частью территории Китая. Также отмечается, что Азербайджан хочет присоединиться к БРИКС.
Следует отметить, что странами БРИКС являются Бразилия, Россия, Индия, Китай и ЮАР. С 2023 года к этому межгосударственному объединению также присоединились Иран, Объединенные Арабские Эмираты, Египет, Эфиопия и Саудовская Аравия.