ՀՀ-ն և ԱՄՆ-ն ևս 7 տարով երկարաձգեցին զանգվածային ոչնչացման զենքին հակազդելու վերաբերյալ համաձայնագիրը
04/07/2024 13:47
Կառավարությունը հավանություն տվեց «Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի կառավարությունների միջև զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի գործողության ժամկետը երկարաձգելուն:
2024թ. մայիսի 2-ին Երևանում ստորագրված սույն Համաձայնությամբ Հովանոցային համաձայնագրի գործողության ժամկետը երկարաձգվում է ևս 7 տարի ժամկետով` մինչև 2030 թվականի նոյեմբերի 24-ը և այն գործում է 2023 թվականի նոյեմբերի 25-ից, ինչը կնպաստի զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածումը կանխելուն:
Ըստ համաձայնագրի` անկախ դրա գործողության դադարեցումից, ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է շարունակել անժամկետ կատարել սույն համաձայնագրի 6-րդ և 7-րդ հոդվածներով նախատեսված պարտավորությունները, եթե Կողմերի միջև լրացուցիչ գրավոր համաձայնությամբ այլ բան չնախատեսվի:
Սույն համաձայնագրով Հայաստանի Հանրապետությունը նախադրյալներ է ստեղծում իր միջազգայինստանձնած մի շարք պարտավորությունների կատարման համար` զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածման և երկակի նշանակության հումքի, նյութերի, սարքավորումների, տեխնոլոգիաների և ծառայությունների արտահանման վերահսկման ոլորտներում:

Армения и США продлили соглашение против оружия массового поражения еще на 7 лет
Правительство Армении одобрило сегодня, 4 июля, продление соглашения с США о сотрудничестве в сфере противодействия распространению оружия массового уничтожения (ОМУ) до ноября 2030 года.
Соглашение было подписано 24 июля 2000 года в Вашингтоне с целью противодействия распространению ОМУ, технологий, материалов, знаний и опыта, непосредственно связанного с таким оружием — ядерным, биологическим и химическим, а также в целях предотвращения несанкционированной передачи, транзита, транспортировки сырья, имеющего непосредственное отношение к такому оружию.
Правительство США, в частности, обязуется безвозмездно на основании заявки правительства Армении предоставлять оборудование, материалы, технологии, предотвращающие распространение ОМУ, готовить соответствующие кадры. Армянская сторона в свою очередь взяла обязательства облегчить въезд и выезд американских специалистов на территорию республики с целью осуществления предусмотренных соглашением действий.
Соглашение дважды продлевалось на 7 лет — в мае 2009 года и в ноябре 2016 года, срок его действия истёк в ноябре 2023 года. В мае 2024 года в Ереване стороны в очередной раз подписали документ о продлении сроков соглашения до 24 ноября 2030 года.
После сегодняшнего одобрения правительством соглашение будет направлено на рассмотрение парламента закавказской республики.