Նոր մանրամասներ՝ Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմում իրականացվող քննչական գործողությունների վերաբերյալ
04/07/2024 14:54
ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը մանրամասներ է հայտնել Երևանի քաղաքապետարանի Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմում իրականացվող քննչական գործողությունների վերաբերյալ։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում համապատասխան քրեական վարույթը նախաձեռնվել և քննվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերի, 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերի, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերի, 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի և 437-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։
Իրականացվող նախաքննության շրջանակներում, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցների օժանդակությամբ իրականացված ծավալուն քննչական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում ստացված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածքներով մեղադրանքներ են ներկայացվել 8 անձանց, այդ թվում՝ Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի աշխատակազմի 3 պաշտոնատար անձանց: Նշված բոլոր անձինք ձերբակալվել են:
Մեղադրյալներից 4-ի, այդ թվում երկու պաշտոնատար անձանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, մյուս պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ տնային կալանքը և գրավը՝ 30մլն դրամի չափով՝ համակցված։
Ես 3 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:
Նախաքննության հետագա փուլերում, հաշվի առնելով նախաքննության շահերը, ըստ անհրաժեշտության կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Новые подробности следственных действий, проведенных в аппарате главы административного района Арабкир
04/07/2024 15:19
Пресс-секретарь Следственного комитета Армении Гор Абраамян представил подробности следственных действий, проведенных в аппарате главы административного района Арабкир мэрии Еревана.
"В главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета Армении возбуждено и расследуется соответствующее уголовное дело в соответствии с пунктами 2 и 4 части 2 статьи 441, пунктами 2 и 4 части 2 статьи 46-441, пунктами 3 и 4 части 2 статьи 435, пунктом 3 части 2 статьи 436 и пунктом 1 статьи 437 УК Республики Армения.
В рамках предварительного следствия 8 лицам, в том числе 3 должностным лицам административного района Арабкир Еревана были предъявлены обвинения по различным статьям Уголовного кодекса Армении на основании фактических данных, полученных в результате следственных и процессуальных действий, проведенных при содействии сотрудников Ереванского городского управления СНБ Армении. Все упомянутые лица были задержаны.
В качестве меры пресечения к 4 обвиняемым, в том числе двум должностным лицам, был применен арест. В отношении другого должностного лица был применен домашний арест и залог в размере 30 миллионов драмов.
К трем лицам была применена мера пресечения в виде подписки о невыезде.
На дальнейших этапах предварительного расследования с учетом интересов предварительного следствия при необходимости будет предоставлена ​​дополнительная информация", - говорится в сообщении.