Այո´, Սահմանադրությունը չունի մեզ հուզող բոլոր հարցերի ուղիղ պատասխանները. ՍԴ նախագահ
«Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա առթիվ:
29 տարի առաջ՝ 1995 թվականի հուլիսի 5-ին, ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության հիմնական օրենքը՝ մենք մեր կամքն ու վճռականությունն արտահայտեցինք՝ ընթանալու ժողովրդավարական արժեքներով իրավական պետություն կառուցելու ճանապարհով։ Մայր օրենքը, անխոս, երկրի զարգացման, կայացման, ներքին ու արտաքին կայունության երաշխավորն է եղել և կա՛։
Սահմանադրության բացառիկ առաքելությունն է միավորել հասարակության բոլոր շերտերը՝ անկախ սեռից, ռասայից, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումից, քաղաքական ու կրոնական հայացքներից, ազգային պատկանելությունից, գույքային վիճակից և այլ հատկանիշներից՝ հանուն ազատության, պետականության և ժողովրդավարության, հանուն իրավունքի գերակայության և մարդու երջանիկ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքի:
Իր գոյության գրեթե երեք տասնամյակների ընթացքում Մայր օրենքը զարգացել ու բարեփոխվել է՝ պետության կայացմանն ու ամրապնդմանը զուգահեռ։ Սահմանադրության բարեփոխումներն իրապես արդյունավետ են, երբ քաղաքական դերակատարների փոխհամաձայնությունից բացի, առկա է նաև դրանց լիարժեք ընկալման և աջակցության հավաստումը հասարակության կողմից։
Այո´, Սահմանադրությունը չունի մեզ հուզող բոլոր հարցերի ուղիղ պատասխանները, բոլոր խնդիրների լուծումները, սակայն այն պարունակում է դրանց լուծման բանաձևերը և բոլորիս համար հավասար հնարավորություն է ստեղծում՝ մեր ունակություններին համապատասխան կերտելու ազատ քաղաքացու մեր սեփական պատկերը:
Ամեն ազգ ու ժողովուրդ չէ, որ սեփական Սահմանադրությունն ունենալու իրավունք է վաստակել: Շատ ավելի քիչ են նրանք, որոնց պետականության գիտակցման ու պետական կացութաձևի հետ մերվել ու դրա անքակտելի մասն են կազմել Սահմանադրությունն ու սահմանադրականությունը: Մենք նույնպես պետք է գիտակցենք, որ Սահմանադրությունն ազատության ու պետականության հաղթանակն է ավտորիտարիզմի ու կամայականության նկատմամբ, ու ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր երկրում նույնպես ձևավորվեն Սահմանադրությունն զգացող հասարակություն և դրանով հռչակված սկզբունքներով անշեղորեն առաջնորդվող պետական ինստիտուտներ:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա՝ հուլիսի 5-ի առթիվ՝ մաղթելով խաղաղություն ու բարեկեցություն մեր ժողովրդին»,- ասվում է ուղերձում:

Да, в Конституции нет прямых ответов на все волнующие нас вопросы: Председатель КС
Председатель Конституционного суда Республики Армения Арман Диланян направил поздравительное послание по случаю Дня Конституции.
«Поздравляю всех нас с Днем Конституции и государственных символов Республики Армения.
29 лет назад, 5 июля 1995 года, приняв Основной Закон Республики Армения, мы выразили свою волю и решимость построить правовое государство с демократическими ценностями. Основной закон, без слов, был и есть гарантом развития, становления, внутренней и внешней стабильности страны.
Исключительная миссия Конституции – объединить все слои общества, независимо от пола, расы, этнического или социального происхождения, политических и религиозных взглядов, национальности, имущественного положения и других признаков, во имя свободы, государственности и демократии, во имя верховенства закона и права человека жить счастливо и достойно.
За почти три десятилетия своего существования Основной Закон развивался и реформировался параллельно с становлением и укреплением государства. Реформы конституции действительно эффективны тогда, когда помимо консенсуса политических акторов есть еще и подтверждение их полного понимания и поддержки со стороны общества.
Конституционные реформы по-настоящему эффективны тогда, когда помимо консенсуса политических акторов есть еще и подтверждение их полного понимания и поддержки со стороны общества.
Да, Конституция не имеет прямых ответов на все волнующие нас вопросы, решения всех проблем, но она содержит формулы их решения и создает равные возможности для всех нас для создания собственного образа свободного гражданина в соответствии с нашими способностями.
Не каждая нация и народ заслужили право иметь свою собственную Конституцию. Гораздо меньше тех, чья государственность и форма государственности были связаны с Конституцией и конституционализмом, ставшими ее неотъемлемой частью. Мы также должны осознать, что Конституция – это победа свободы и государственности над авторитаризмом и произволом, и мы должны сделать все, чтобы и в нашей стране сформировалось общество, чувствующее Конституцию и государственные институты, руководствующиеся провозглашаемыми ею принципами.
Еще раз поздравляю всех нас с Днем Конституции и государственных символов - 5 июля, желаю мира и процветания нашему народу», - говорится в послании.