ՀՀ Սահմանադրությունը և դրա հիմքում ընկած Անկախության հռչակագիրը եղել է Թուրքիայի թիրախներից մեկը. մեր թշնամիները պատահական ոչինչ չեն թիրախավորում. Թյուրքագետ
05/07/2024 10:17
Ընդունման օրվանից Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և դրա հիմքում ընկած Անկախության հռչակագիրը եղել են Թուրքիայի թիրախներից մեկը, այս մասին տելեգրամյան իր ալիքում գրել է թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը:
«Թե՛ 1990-ականներին, թե՛ 2000-ականներին տարբեր առիթներով ու գերազանցապես ոչ պաշտոնական մակարդակում թուրքական կողմն անդրադառնում էր Հայաստանի Սահմանադրությանը։
2020 թվականից հետո արդեն պաշտոնապես Թուրքիան Ադրբեջանի բերանով պահանջում է փոխել Հայաստանի Սահմանադրությունը, քանի որ տեսավ հնարավորություն։
Նման պահանջն այսօր հերթական պայման-պարտադրանքն է ուրիշ բազմաթիվ պարտադրանքների շարքում, որոնք կոչված են ոչ թե «խաղաղություն հաստատելուն», այլ հայկական պետությունը թուլացնելուն։
ՀՀ Սահմանադրությունը պարունակում է դրույթներ, որոնք մեր պետությունը վերածում են աշխարհաքաղաքական միավորի՝ քաղաքական հստակ ազգային սկզբունքներով, այլ ոչ թե Թուրքիայից կախյալ գավառի։ Ուստի, պետք է հարվածել նաև դրան, ինչպես հարվածում են Սփյուռքին, բանակին, կրթական համակարգին, հերոսներին, Հայոց ցեղասպանությանը և այլ գործոնների։
Մեր թշնամիները պատահական ոչինչ չեն թիրախավորում. նրանք հարվածում են մեր պետության ամենակարևոր հիմքերին։
Հետևաբար, այսօր` Սահմանադրության օրը, լավ առիթ է հիշելու, որ այդ փաստաթուղթը, իր բոլոր թերություններով, մեր պետականության խորհրդանիշներից է և իրավական հենքերից, որը առավել քան երբևէ պետք է պաշտպանել բոլորիս»,- նշել է Գեղամյանը:

Конституция Армении и лежащая в ее основе Декларация независимости были одной из мишеней Турции: наши враги не выбирают случайных мишеней — Тюрколог
05/07/2024 11:58
Конституция Армении и лежащая в ее основе Декларация независимости с момента ее принятия были одной из мишеней Турции, об этом в своем Telegram-канале написал тюрколог Варужан Гегамян.
"И в 1990-е, и в 2000-е годы по разным поводам и на самом неформальном уровне турецкая сторона ссылалась на Конституцию Армении.
После 2020 года Турция уже официально требует изменить Конституцию Армении устами Азербайджана, потому что увидела возможность.
Сегодня такое требование является еще одним условием-принуждением среди многих других принуждений, призванных не «установить мир», а ослабить армянское государство.
Конституция РА содержит положения, которые превращают наше государство в геополитическую единицу с четкими национальными политическими принципами, а не в зависимую от Турции провинцию. Поэтому Конституция также должна подвергаться нападкам, так же, как они нацеливаются на Диаспору, армию, систему образования, героев, Геноцид армян и другие факторы.
Наши враги не выбирают случайных мишеней: они нападают на важнейшие основы нашего государства.
Поэтому сегодня, в день Конституции, хороший повод вспомнить, что этот документ, при всех его недостатках, является одним из символов нашей государственности и одной из правовых основ, которая как никогда должна быть защищена всеми нами», - отметил Гегамян.