Սահմանադրությունը մեկանգամյա ամրագրման հռչակագիր չէ, այլ ճկուն ու բազմաբովանդակ գործիք. Վահագն Խաչատուրյան
05/07/2024 09:23
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ.
«Սիրելի հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ:
Պետականությունների ստեղծման և ամրության հիմնաքարային դրույթները շատ չեն և հաճախ հանգում են Անկախության հռչակմանն ու Սահմանադրության ընդունմանը: Այս տեսանկյունից, ինչպես 1991 սեպտեմբերի 21-ի Անկախության, այնպես էլ 1995 թվականի հուլիսի 5-ի Սահմանադրական հանրաքվեները Հայաստանի ժողովրդի՝ անկախ ինքնիշխան, սոցիալական ու զարգացող պետություն ունենալու հավաքական կամքի արտահայտություններն էին:
Մեր Սահմանադրությունն անցած շուրջ երեք տասնամյակի ընթացքում բազում խոչընդոտներ, փոփոխություններ ու նաև ոտնձգություններ է հաղթահարել և հենց այստեղ է կայանում նաև Սահմանադրության էությունը, որովհետև այն նորմերի կամ սահմանումների, ձևակերպումների և հայտարարությունների համահավաք փաստաթուղթ չէ, այլ պետություն-հասարակություն-քաղաքացի հարաբերությունների ներդաշնակության և համակեցության գրված ու չգրված կանոնները երաշխավորող Մայր օրենք:
Միևնույն ժամանակ, Սահմանադրությունը մեկանգամյա ամրագրման հռչակագիր չէ, այլ ճկուն ու բազմաբովանդակ գործիք, որը հավասարակշռում է իշխանության թևերի, երկրում իրականացվող բարեփոխումների, ընթացիկ զարգացումների, հասարակական և քաղաքական անցուդարձի՝ ինչպես ընդունված է ասել, սահմանադրական հունի մեջ մնալը:
Այս առումով Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիները, և մասնավորապես պետական պաշտոնյաներն իրենց գործունեության մեջ պետք է ելակետ ունենան հենց սահմանադրականության գաղափարը, որը հանդես է գալիս որպես կողմնորոշիչ, որպես ուղեցույց՝ մեր իղձերի ու երազանքների Հայաստանը կերտելու ճանապարհին:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս մեր պետականության կարևորագույն տոնի կապակցությամբ, մաղթում տոկունություն և ամրություն, Հայաստանի Հանրապետությանը զարգացում, հզորություն և բարգավաճում»,-նշված է ուղերձում։

Конституция не является статичным документом, а гибким и содержательным инструментом — Ваагн Хачатурян
05/07/2024 11:00
Принятие Декларации независимости и Конституции являются основными вехами на пути создания государственности. Об этом заявил президент Армении Ваагн Хачатурян в своем обращении к народу в честь Дня Конституции.
"Референдумы по независимости 21 сентября 1991 года и по Конституции 5 июля 1995 года отражают коллективную волю народа Армении к созданию суверенного, социального и развивающегося государства", - подчеркнул Хачатурян.
Он отметил, что за последние три десятилетия Конституция прошла через множество испытаний, изменений и посягательств, но в этом — ее суть.
Конституция, добавил президент, — не просто набор "определений, норм, формулировок и заявлений", а Основной закон, который регулирует отношения между государством, обществом и гражданами, гарантируя соблюдение как писаных, так и неписаных правил совместной жизни.
"Конституция не является статичным документом, а гибким и содержательным инструментом, который уравновешивает ветви власти, способствует реформам и направляет общественно-политические процессы в конституционное русло", - добавил Хачатурян.
Президент подчеркнул, что все граждане, особенно государственные служащие, должны ориентироваться на принципы конституционности. Она должна служить им ориентиром в построении Армении их мечты.