Մեր երկրին հարկավոր է նոր Սահմանադրություն. մենք ընթանում ենք ճիշտ ճանապարհով. Նիկոլ Փաշինյան
Այսօր՝ հուլիսի 5-ին նշում ենք Սահմանադրության օրը: Սահմանադրությունն ընդունված է կոչել նաև մայր օրենք կամ հիմնական օրենք: Մայր օրենք կոչում են, որովհետև Սահմանադրություն ունեցող ցանկացած երկրում օրենքները պիտի բխեն հենց նրանից, սնվեն, կերակրվեն Սահմանադրության թեզերից, հայեցակարգերից ու դրույթներից:
Սահմանադրությունը հիմնական օրենք կոչում են, որովհետև ժողովրդապետական կամ ժողովրդավարական երկրներում դա միակ կամ այն քիչ օրենքներից է, որ սովորաբար ընդունվում է համաժողովրդական քվեարկության միջոցով, այսինքն՝ այս պարագայում ժողովուրդն է «կողմ» կամ «դեմ» քվեարկում օրենքին, ժողովուրդն է քվեարկությամբ ընդունում կամ մերժում այդ մայր կամ հիմնական օրենքը՝ Սահմանադրությունը:
Այսպիսի իրավակարգավորումներ են գործում նաև Հայաստանի Հանրապետությունում, այսինքն՝ մեր երկրում քաղաքացիների ամբողջություն ժողովուրդն է հանդես գալիս սահմանադիրի դերում: Ինչո՞ւ է այսպես և ո՞րն է սրա տրամաբանությունը: Սահմանադրություն ընդունելով և Սահմանադրության օգտին քվեարկելով՝ քաղաքացին և քաղաքացիների հավաքականություն ժողովուրդը նախ հայտարարում է, որ ստանձնում է պետություն ունենալու պատասխանատվությունը, պատրաստ է կրել այդ պատասխանատվությունը: Իսկ բուն Սահմանադրության տեքստում ժողովուրդն արտահայտում է իր պատկերացումը, թե ինչպիսին է պատկերացնում այդ պետությունը, նրա կառավարումը, ինչպիսին պետք է լինի այն ընդհանուր առմամբ և ինչ նախագիծ կյանքի կոչելու վրա ենք աշխատելու բոլորով:
Եվ երրորդ՝ ոչ պակաս կարևոր հանգամանքն այն է, որ քաղաքացիները Սահմանադրության տեքստում պիտի արձանագրեն իրենց հիմնադրած և կառուցած պետության մեջ իրենց ապրելու կանոնները՝ քաղաքացի-պետություն հարաբեությունների, քաղաքացի-օրենք հարաբերությունների, քաղաքացի-քաղաքացի հարաբերությունների, մարդ-մարդ հարաբերությունների, մարդ-բնություն հարաբերությունների կանոնները:
Սահմանադրությունը, ըստ այդմ, քաղաքացիների հավաքական պայմանավորվածությունն է սեփական երկրում ապրելու կանոնների, իրավունքների և պարտականությունների մասին: Ինքնիշխան բառը, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, հենց այստեղից է ծագում: Ինքնիշխանը նա է, ով որոշում է տվյալ երկրում ապրելու կանոնները: Մեր երկրում ժողովուրդն է ինքնիշխան ևայդպես է ոչ միայն դե յուրե, այլև 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո՝ նաև դե ֆակտո: Եվ այս փաստի հետ է, որ խորը սոցիալ-հոգեբանական կոնֆլիկտի մեջ է մեր գործող Սահմանադրությունը:
Բոլորիս հայտնի հանգամանքների բերումով ՀՀ քաղաքացին այսօր չի համարում, որ Սահմանադրությունն իր ու իր հարևանի, իր ու իր համայնքի, իր ու իր պետության մյուս բնակիչների հետ ապրելու կանոնների մասին իր պատկերացումն ու պայմանավորվածությունն է արտահայտում: Քաղաքացին համարում է, որ իշխող վերնախավն է այդ տեքստը ստեղծել, հայտարարել դրա ընդունման մասին և, ըստ էության, ներդրել այն Հայաստանում:
Իմ համոզմունքը եղել և մնում է այն, որ սա հիմնարար պրոբլեմ է մեր երկրի համար, և մեր երկրին հարկավոր է նոր Սահմանադրություն, և տվյալ պահին խոսում եմ ոչ այնքան տեքստային նորության, որքան դրա ստեղծման և ընդունման մեթոդի նորության մասին: Մեզ պետք է նոր Սահմանադրություն, որը ժողովուրդը համարի իր ստեղծածը, իր ընդունածը, համարի, որ այն, ինչ նրանում գրված է՝ իր պատկերացումն է իր ստեղծած պետության և այդ պետության մեջ մարդկանց, քաղաքացիների հարաբերությունների մասին:
Մեզ պետք է Սահմանադրություն, որն օրգանական կապով կապված է սահմանադիրի՝ ժողովրդի հետ:
Այս թեման հիմա շատ է շահարկվում թե՛ ներքին, և թե՛ արտաքին դաշտում: Բայց մենք անշեղորեն պիտի շարունակենք մեր պետությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, ուժեղացնելու, ինստիտուցիոնալ, հոգեբանական ու ֆիզիկական առումով նրան անխոցելի դարձնելու մեր ճանապարհը: Սա դժվար, բայց պատվաբեր ճանապարհ է ու մենք ընթանում ենք ճիշտ ճանապարհով, բայց այդ ճանապարհն անցնելու համար մեզ պետք է կենտրոնանալ մի կոնկրետ խնդրի՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը սպասարկելու վրա, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը ինքնիշխանի, այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի շահն է, Իրական Հայաստանում ապրող իրական մարդկանց շահը, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունը ստեղծել են որպես գործիք իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում իրենց ազատությունը, բարեկեցությունը, երջանկությունը, անվտանգությունն ապահովելու համար, արդար միջավայր ձևավորելու համար և մենք չպետք է շեղվենք այս նպատակից:

Нашей стране нужна новая Конституция: мы идем правильным путем — Никол Пашинян
Сегодня, 5 июля, мы отмечаем День Конституции. Конституцию также называют основным законом. Основным законом называют потому, что в любой стране, где есть Конституция, законы должны вытекать из нее, питаться тезисами, понятиями и положениями Конституции.
Подобные правовые нормы действуют и в Республике Армения, то есть в нашей стране творцом конституции является весь народ. Почему это так и какая в этом логика? Принимая Конституцию и голосуя за Конституцию, гражданин и коллективное единство граждан, народ, прежде всего, заявляет, что берет на себя ответственность за существование государства и готов нести эту ответственность. А в тексте самой Конституции народ выражает свое представление о том, каким он себе представляет это государство, его управление, каким оно должно быть вообще и над реализацией какого проекта мы все будем работать.
И третье, не менее важное обстоятельство, заключается в том, что граждане должны зафиксировать в тексте Конституции правила своей жизни в основанном и построенном ими государстве: правила отношения гражданин-государство, гражданин-Закон, отношения гражданин-гражданин, отношения человек-человек, отношения человек-природа.
Соответственно, Конституция – это коллективный договор граждан о правилах, правах и обязанностях жизни в своей стране. Отсюда происходит слово «суверен», уважаемые граждане Республики Армения. Суверен – это тот, кто определяет правила жизни в данной стране. В нашей стране народ — суверен и так не только де-юре, но и де-факто после Народной ненасильственной бархатной революции 2018 года. И именно с этим фактом наша нынешняя Конституция находится в глубоком социально-психологическом конфликте.
В силу известных всем нам обстоятельств гражданин Армении сегодня не считает, что Конституция выражает его понимание и согласие о правилах жизни с ним и его соседом, его общиной, самим собой и другими жителями его государства. Гражданин считает, что правящая элита создала этот текст, заявила о его принятии и фактически представила его в Армении.
Я был и остаюсь убежден, что это принципиальная проблема для нашей страны, и нашей стране нужна новая Конституция, и сейчас я говорю не столько о новом тексте, сколько о новом методе его создания и принятия. Нам нужна новая Конституция, которую народ считает тем, что он создал, что он принял, то, что в ней написано, — это его представление о созданном им государстве и об отношениях между людьми и гражданами в этом государстве.
Нам нужна Конституция, которая органически связана с создателем конституции, с народом.
Эта тема сейчас активно обсуждается как внутри страны, так и за ее пределами. Но мы должны неуклонно продолжать путь укрепления нашего государства – Республики Армения, и сделать его неуязвимым институционально, психологически и физически. Это трудный, но почетный путь, и мы на правильном пути, но чтобы пройти этот путь, нам необходимо сосредоточиться на конкретной проблеме, служащей государственным интересам Республики Армения, потому что государственные интересы Республики Армения Армении – это интерес суверена, то есть народа Республики Армения. Интерес реальных людей, живущих в настоящей Армении, создавших Республику Армения как инструмент обеспечения своей свободы, благополучия, счастья, безопасности, создать справедливую среду на своей международно признанной территории, и мы не должны отклоняться от этой цели.