«Հրապարակ». ՔՊ-ում խոսում են, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում Ալմա-Աթայի հռչակագրով գծել հայ-ադրբեջանական սահմանը
06/07/2024 10:04
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սահմանազատման համատեղ հանձնաժողովը սահմանված ժամկետում այդպես էլ չհաստատեց համատեղ աշխատանքի կանոնակարգը։ Վերջնաժամկետը հուլիսի 1-ն էր։ Երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովները նույնաբովանդակ հաղորդագրություններով հավաստիացրին, որ փաստաթղթի համաձայնեցման աշխատանքները շարունակվում են, կառուցողական բանակցություններ են ընթանում։ Կանոնակարգում պետք է ամրագրվեն սահմանազատման սկզբունքները, մասնավորապես, Ալմա-Աթայի հռչակագրին պետք է հղում անել սահմանը գծելիս: Ադրբեջանի պահանջած տավուշյան չորս գյուղերը վերադարձնելուց հետո հայաստանցի պաշտոնյաները պնդում էին, թե Բաքուն համաձայնել է դելիմիտացիայի գործընթացում առաջնորդվել 1991-ին ընդունված այդ փաստաթղթով:
Ինչո՞ւ չստացվեց, ըստ սահմանված ժամանակացույցի, կանոնակարգը համաձայնեցնել. այդ հարցին շուրջ մեկ շաբաթ է՝ ՀՀ պաշտոնյաները հրաժարվում են պաշտոնական պարզաբանում տալ։ ՔՊ-ում խոսում են, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում Ալմա-Աթայի հռչակագրով գծել հայ-ադրբեջանական սահմանը, քանի որ տարածքային մեծ հավակնություններ ունի։ Ստացվում է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ Հայաստանին միակողմանի զիջում պարտադրեց, իսկ առաջիկայում թերևս նոր իրավական հիմքեր կմոգոնեն, որ այլ վայրերում էլ զիջումներ կորզեն ՀՀ իշխանություններից»։

«Грапарак»: В ГД говорят, что Азербайджан не хочет проводить делимитацию границы в соответствии с Алма-Атинской декларацией
06/07/2024 11:25
Газета "Грапарак" пишет: "Совместная комиссия по демаркации границы так и не утвердила регламент совместной работы в указанный срок. Срок был до 1 июля. В пограничных комиссиях двух стран аналогичными сообщениями заверили, что работа по согласованию документа продолжается, ведутся конструктивные переговоры.
Принципы демаркации должны быть закреплены в регламенте, в частности, при делимитации границы следует ссылаться на Алма-Атинскую декларацию. После возвращения четырех сел Тавуша, требуемых Азербайджаном, официальные лица Армении заявили, что в процессе делимитации Баку согласился руководствоваться этим документом, принятым в 1991 году.
Почему не удалось согласовать регламент по установленному графику? Чиновники Республики Армения отказываются давать официальные разъяснения по этому вопросу уже около недели. В ГД говорят, что Азербайджан не хочет проводить делимитацию границы в соответствии с Алма-Атинской декларацией, поскольку у него большие территориальные амбиции. Получается, что Азербайджан в очередной раз добился нодносторонней уступки со стороны Армении, и в ближайшее время, возможно, будут созданы новые правовые основания для того, чтобы добиться уступок от властей Армении и в других местах».