Հունգարիայի վարչապետ Օրբանը՝ «խաղաղության առաքելությամբ» Պեկինում է
ՌԴ նախագահի հետ ուկրաինական խաղաղ համաձայնագրի շուրջ բանակցություններից հետո Հունգարիայի վարչապետը ժամանել է Պեկին: Օրբանը, ժամանելով Չինաստան, սոցցանցերում լուսանկար է հրապարակել օդանավակայանից՝ «Խաղաղության առաքելություն 3.0. Պեկին» մակագրությամբ։
«Վարչապետ Վիկտոր Օրբանի խաղաղության առաքելությունը շարունակվում է», - հունգարական լրատվական գործակալությանը հայտնել է Օրբանի մամուլի պատասխանատուն։
Օրբանն իր «խաղաղ առաքելությունը» սկսել է այն բանից հետո, երբ Եվրամիության խորհրդում նախագահությունը հուլիսի 1-ից անցել է Հունգարիային, չնայած որ Բրյուսելից հայտարարել են, որ Օրբանը Եվրամիության անունից Մոսկվայում բանակցություններ անցկացնելու լիազորություններ չունի։
«Չինաստանը առանցքային դերակատարություն ունի Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հարցում խաղաղության պայմաններ ստեղծելու գործում։ Ահա թե ինչու եմ ես եկել Պեկին՝ հանդիպելու նախագահ Սի Ծինփինի հետ», - գրել է Օրբանը։

Премьер Венгрии Орбан после Москвы, Киева и Пекина направился в Вашингтон
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан после поездки в Пекин и встречи с председателем Китая Си Цзиньпином отправляется в США. Политик опубликовал в сторис в Instagram (принадлежит компании Meta, деятельность которой признана экстремистской и запрещена в России) кадр со взлетающим самолетом и подписал его: «Следующая остановка: Вашингтон».
В своем Facebook (также принадлежит Meta) Орбан написал, что окончание военного конфликта России и Украины зависит не только от этих двух стран, но и «трех мировых держав — США, Европейского союза и Китая». Он назвал Пекин «ключевой силой в создании условий для мира»
Свою поездку в Китай Орбан назвал продолжением «мирной миссии», в рамках которой приезжал в Киев и Москву в начале июля. На встрече с президентом Украины Владимиром Зеленским он предложил Киеву рассмотреть возможность немедленного прекращения огня с Россией. Украинский лидер на это ответил, что у страны «в прошлом был неудачный подобный опыт», но пообещал подумать над идеей.