Հայաստանը բարձր է գնահատում նիդերլանդական կողմի շարունակական աջակցությունը ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումներին. ԱԳ փոխնախարար
08/07/2024 18:05
Հուլիսի 8-ին Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության Խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությանը:
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև երկկողմ հարաբերությունների ներկա բարձր մակարդակն ու քաղաքական երկխոսության դինամիկան՝ երկուստեք կարևորելով միջխորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:
Պարույր Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել Նիդերլանդների Խորհրդարանի կողմից Հայաստանի համար առաջնահերթություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ ընդունված բանաձևերի և միջնորդությունների համար: Շեշտվել է նաև, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում նիդերլանդական կողմի շարունակական աջակցությունը ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
Նախարարի տեղակալն իր գործընկերներին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականը և ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և սահմանազատման ու խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացների վերջին զարգացումներին:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-նիդերլանդական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ և անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանը:

Заместитель министра иностранных дел: Армения высоко ценит постоянную поддержку голландской стороны демократических реформ в Армении
8 июля заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян принял делегацию Постоянной комиссии по внешним отношениям Палаты представителей парламента Королевства Нидерланды.
Стороны с удовлетворением отметили нынешний высокий уровень двусторонних отношений между Арменией и Нидерландами и динамику политического диалога, подчеркнув роль межпарламентской дипломатии в развитии двусторонних отношений.
Паруйр Ованнисян выразил благодарность за принятые парламентом Нидерландов резолюции и петиции по приоритетным для Армении вопросам. Было также подчеркнуто, что Армения высоко ценит постоянную поддержку голландской стороны демократических реформ в Армении.
Заместитель министра представил коллегам видение Армении по достижению устойчивого мира на Южном Кавказе и разработанный правительством Армении проект "Перекресток мира". Были также затронуты последние события, произошедшие в процессах урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, демаркации границ и подписания мирного договора.
Собеседники обсудили широкий спектр вопросов, связанных с развитием армяно-голландских отношений, а также коснулись партнерства Армения-ЕС.