ԵՄ-ում քննադատել են Օրբանի մասնակցությունը Շուշիում կայացած թյուրքական գագաթնաժողովին
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն քննադատել է Հունգարիայի նախագահ Վիկտոր Օրբանին Շուշիում Թյուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում այսպես կոչված Հյուսիսային Կիպրոսի ներկայացուցչի հետ հանդիպման համար՝ դա անվանելով սկանդալ Եվրոպայի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Լուազոն գրել է X սոցիալական հարթակի իր էջում։
«Վիկտոր Օրբանի մասնակցությունը Թյուրքական պետությունների գագաթնաժողովին, Հյուսիսային Կիպրոսի ներկայացուցչի հետ և Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքներից մեկում, ամոթ է Հունգարիայի համար և սկանդալ՝ Եվրոպայի համար։ Մի՞թե Հունգարիայի վարչապետ Օրբանը կասկածի տակ է դնում Կիպրոսի խնդիրը», - գրել է ԵԽ պատգամավորը։
Ավելի վաղ հուլիսի 5-6-ը ԼՂ-ում տեղի ունեցած Թյուրքական պետությունների կազմակերպության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին Օրբանի մասնակցությանն անդրադարձել էր ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը՝ նշելով, որ դա տեղի է ունեցել «բացառապես Հունգարիայի և այս կազմակերպության միջև երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում»։
«Հունգարիան ԵՄ խորհրդի կողմից թյուրքալեզու պետությունների կազմակերպության հետ հարաբերություններ զարգացնելու մանդատ չի ստացել։
Եվրամիությունը մերժում է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության փորձերը՝ օրինականացնել անջատողական կիպրական թուրքական միավորումը, այսպես կոչված, միջազգայնորեն չճանաչված «Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը»՝ որպես Թյուրքական պետությունների կազմակերպության դիտորդ․․․․ ԵՄ-ն բազմաթիվ առիթներով, այդ թվում՝ ամենաբարձր քաղաքական մակարդակներում, հստակ հայտարարել է, որ ճանաչում է միայն Կիպրոսի Հանրապետությունը՝ որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերին համապատասխան», - նշված է Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունում։

В ЕС раскритиковали участие Орбана в саммите Организации тюркских государств в Шуши
Депутат Европарламента Натали Луазо раскритиковала премьер-министра Венгрии Виктора Орбана за его встречу с представителем так называемого Северного Кипра в рамках саммита Организации тюркских государств (ОТГ) в Шуши, назвав это скандалом для Европы. Как сообщает Арменпресс, об этом Луазо написал на своей странице X в социальной сети.
"Участие Виктора Орбана в саммите тюркских государств вместе с представителем Северного Кипра и в одном из городов Нагорного Карабаха - это позор для Венгрии и скандал для Европы. Неужели премьер-министр Венгрии Орбан ставит под сомнение проблему Кипра?" - написал депутат СЕ.
Ранее верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель коснулся участия Орбана в неофициальном саммите Организации тюркских государств, состоявшемся 5-6 июля в Нагорном Карабахе, отметив, что это произошло "исключительно в рамках двусторонних отношений между Венгрией и этой организацией".
"Венгрия не получила мандата Совета ЕС на развитие отношений с организацией тюркоязычных стран. Европейский Союз отвергает попытки Организации тюркских государств легитимизировать сепаратистское кипрско-турецкое образование, так называемую международно непризнанную Турецкую Республику Северного Кипра посредством статуса наблюдателя в ОТГ. ... ЕС по различным поводам, в том числе на самом высоком политическом уровне, четко заявлял что согласно соответствующим резолюциям Совета Безопасности ООН он признает субъектом международного права только Республику Кипр", - говорится в заявлении Жозепа Борреля.