Ասել, որ Ռուսաստանը հանձնել է Ղարաբաղը, սուտ է, բայց չեմ կարծում, որ 2020-ին մենք ամեն ինչ արեցինք պատերազմը կանխելու համար. Զատուլին
09/07/2024 18:14
Մեղադրանքները, թե Ռուսաստանը հանձնել է Լեռնային Ղարաբաղը, սուտ են, մինչդեռ, միևնույն ժամանակ, Հարավային Կովկասում Մոսկվայի քաղաքականության մեջ ամեն ինչ չէ, որ ճիշտ էր։ Այս մասին հայտարարել է ռուս պատգամավոր, Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ Ռուսաստանը ԼՂ հարցում շատ ծանր վիճակում է հայտնվել: Կողմերի և առաջին հերթին հայկական կողմի խնդրանքով Ղարաբաղ մտցնելով իր խաղաղապահներին՝ հետագայում այդ խաղաղապահներին գործելու մանդատ չստացավ։ Բացի սրանից, Հայաստանի վարչապետը 2022 թվականին (Պրահայի) հայտարարության մեջ Լեռնային Ղարաբաղը հրապարակայնորեն ճանաչել է որպես Ադրբեջանի մաս։
«Որևէ թերություն կարող եք գտնել ոչ միայն խաղաղապահ առաքելության, այլև Կովկասում Ռուսաստանի ընդհանուր կուրսի իրականացման մեջ։ Եվ ես դա անում եմ ինքս առանց վարանելու։ Բայց ամեն դեպքում, խնդիրը հիվանդ գլխից առողջ գլխի վրա դնելը, թե Ռուսաստանը հանձնել է Ղարաբաղը, սուտ է»,- հավելել է նա։
Պատգամավորի տեսանկյունից Ռուսաստանը շահագրգռված էր, որ ԼՂ հայերն ապրեն իրենց տեղում, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղը որոշակի պայմաններում անկախություն ձեռք բերի, որպեսզի եթե ոչ անկախություն, ապա գոնե պահպանի այնպիսի կարգավիճակ, որը թույլ կտա հայերին. այնտեղ խաղաղ գոյատևել և հանգիստ լինել և իրենց տների համար, և իրենց գերեզմանոցների և իրենց վանքերի համար: Զատուլինը վստահ է, որ Մոսկվան հետաքրքրված էր դրանով։

Затулин: Говоря, что Россия отдала Карабах, - это выпад против России, это ложь, в то же время в политике Москвы на Южном Кавказе не все было правильно
09/07/2024 18:19
Обвинения в том, что Россия сдала Нагорный Карабах, являются ложью, в то же время в политике Москвы на Южном Кавказе не все было правильно. Об этом заявил российский депутат, первый заместитель председателя комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин.
По мнению политика, Россия в случае с Нагорным Карабахом попала в очень непростое положение. Введя по просьбе сторон и прежде всего армянской стороны, своих миротворцев в Карабах, она в дальнейшем не получила мандата, позволяющего этим миротворцам действовать. Вдобавок к этому премьер Армении в 2022 году в (Пражском) заявлении публично признал Нагорный Карабах в составе Азербайджана.
«Можно находить какие угодно недостатки в осуществлении не только миротворческой миссии, но и в целом курса России на Кавказе. И я сам это делаю, не стесняясь. Но уж во всяком случае перекладывать с больной головы на здоровую, говоря, что Россия отдала Карабах, - это выпад против России, это ложь», - добавил он.
С точки зрения депутата, Россия была заинтересована в том, чтобы армяне НК жили на своих местах, чтоб Нагорный Карабах обрел независимость на определенных условиях чтобы, если не независимость, то хотя бы сохранил статус, который позволял бы спокойно существовать там армянам и быть спокойными и за свои дома, и за свои кладбища, и за свои монастыри. Затулин уверен, что в этом был интерес Москвы.