Գևորգ Պապոյանի նախագահությամբ կայացել է ԵԱՏՄ արդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի 6-րդ նիստը
կոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի նախագահությամբ հուլիսի 8-ին ՌԴ Եկատերինբուրգ քաղաքում կայացել է ԵԱՏՄ արդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի 6-րդ նիստը։
«Կարևոր է մշակել այնպիսի ընդհանուր մեխանիզմներ, որոնք ուղղված կլինեն արդյունաբերական հատվածի աջակցմանը, նորարարության խթանմանը, տեխնոլոգիական արդիականացմանն ու ապրանքների մրցունակության բարձրացմանը», - ողջույնի խոսքում նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են մինչև 2030 թ․ ԵԱՏՄ շրջանակներում արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունները։
Օրակարգային հարցերի թվում էին ռոբոտաշինության զարգացման, արդյունաբերական ռոբոտների արտադրության և ներդրման միջպետական ծրագրի մշակման հնարավորությունը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ արդյունաբերության ճյուղերում համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի իրականացման ընթացքում տրամադրվող ֆինանսական աջակցությանը վերաբերող հարցեր։

Под председательством Геворга Папояна состоялось VI заседание Совета по промышленной политике ЕАЭС
8 июля в городе Екатеринбурге под председательством министра экономики Геворга Папояна состоялось шестое заседание Совета по промышленной политике Евразийского экономического союза.
"Важно разработать общие механизмы, которые будут направлены на поддержку промышленного сектора, содействие инновациям, технологической модернизации и повышению конкурентоспособности продукции", - сказал в приветственной речи Геворг Папоян.
В ходе заседания были обсуждены основные направления промышленного сотрудничества в рамках ЕАЭС до 2030 года.
Среди вопросов на повестке дня - возможность разработки межгосударственной программы развития робототехники, производства и внедрения промышленных роботов, а также вопросы, связанные с финансовой поддержкой, оказываемой при реализации совместных кооперативных проектов в отраслях промышленности ЕАЭС.