ԱԺ ընդդիմությունը պաշտոնապես դիմել է Սահմանադրական դատարան, հարցը հավելյալ հնչեղություն կստանա.Չալաբյան
09/07/2024 10:23
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը գրում է․ «Երեկ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը որոշում է կայացրել վարույթ սկսել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 236.2 հոդվածի ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանության վերաբերյալ։
Հիշեցնեմ, որ 2022 թ․ այս անհեթեթ և գաղտագողի "թխված" հոդվածի հիման վրա է իմ դեմ շինծու քրեական գործ հարուցվել (և մինչև հիմա էլ ընթանում է), և մենք ի սկզբանե դատարանում վիճարկել ենք ոչ միայն իմ մեղքի առկայությունն այս գործով, այլև քրեական գործ հարուցելու բուն օրինականությունը և մեղադրանքի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը։ Հիմա, երբ այս նույն հոդվածի հիման վրա մի շարք նոր գործեր են հարուցվել տարբեր ընդդիմադիր գործիչների դեմ, հարցը հավելյալ հնչեղություն է ստացել, և ԱԺ ընդդիմությունը պաշտոնապես դիմել է Սահմանադրական դատարան։
Նրանից հետո, երբ նույնիսկ Եվրոպական Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովը իր զեկույցում անդրադարձավ այս հարցին, և մանտնանշեց 236.2 հոդվածի ոչ իրավաչափությունը և հակասությունը Խաղաղ հավաքների անցկացման Եվրոպական ուղեցույցին, ՀՀ Սահմանադրական դատարանն այս հարցն ընդունեց քննության։ Շնորհակալ եմ բոլոր այն գործընկերներին, որոնց հետևողական աշխատանքն ու պայքարը հանգեցրեց այս կարևոր հանգրվանին, սակայն դեռ մեծ աշխատանք է սպասվում առջևում՝ այս հարցին իրավական և արդարացի լուծում տալու համար»։

Чалабян: Оппозиция НС официально обратилась в Конституционный суд, вопрос получит дополнительную огласку
09/07/2024 11:01
Общественный политический деятель Аветик Чалабян пишет: "Вчера Конституционный суд Республики Армения принял решение о возбуждении дела о соответствии статьи 236.2 Уголовного кодекса Республики Армения Конституции Республики Армения.
Напомню, что в 2022 году на основании этой абсурдной и тайно «печённой» статьи против меня было возбуждено сфабрикованное уголовное дело (и оно продолжается до сих пор), причем с самого начала мы оспаривали в суде не только мою вину по этому делу, но и законность возбуждения уголовного дела и соответствие предъявленного обвинения Конституции Республики Армения. Теперь, когда на основании этой же статьи против различных оппозиционеров возбужден ряд новых дел, вопрос приобрел дополнительный резонанс, и оппозиция НС официально обратилась в Конституционный суд.
После этого, когда даже Парламентская Ассамблея Совета Европы в своем отчете затронула этот вопрос и указала на незаконность статьи 236.2 и ее противоречие с Европейскими руководящими принципами проведения мирных собраний, Конституционный Суд РА принял этот вопрос к рассмотрению. Я благодарю всех партнеров, чья последовательная работа и борьба привели к этой важной вехе, но впереди еще много работы, чтобы решить этот вопрос законным и справедливым путем».