Իրանի արտաքին գործերի նոր նախարար կդառնա Աբբաս Արաղչին. Tasnim
Իրանի արտաքին գործերի նախկին փոխնախարար Աբբաս Արաղչին մեծ հավանականությամբ կդառնա արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար իսլամական հանրապետության նոր նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի կառավարությունում։
Այս մասին հաղորդել է Tasnim գործակալությունը՝ վկայակոչելով ընտրված նախագահի շրջապատի աղբյուրների։
Ըստ նրանց տեղեկատվության՝ Փեզեշքիանի քաղաքական խորհրդատուները կարծում են, որ Արաղչին ամենահարմարն է երկրի ԱԳՆ-ն ղեկավարելու համար։ Եթե ​​«ոչ մի առանձնահատուկ բան» չպատահի, քաղաքական գործչի թեկնածությունը կներկայացվի իսլամական հանրապետության խորհրդարանի քննարկմանը։
Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ Արաղչին հիմա էլ կատարում է արտաքին քաղաքականության հարցերով Փեզեշքիանի խորհրդականի դերը։ Նա, մասնավորապես, եղել է նորընտիր նախագահի խորհրդատուն իսլամական դիմադրության խմբերի առաջնորդների և տարածաշրջանի պետությունների ղեկավարների հետ վերջին հեռախոսազրույցների ընթացքում:

Новым министром иностранных дел Ирана будет Аббас Арагчи: Tasnim
Главой внешнеполитического ведомства в правительстве нового президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана, скорее всего, станет бывший заместитель министра иностранных дел Ирана Аббас Арагчи.
Об этом сообщило агентство Tasnim, со ссылкой на источники, близкие к избранному президенту.
По их данным, политические советники Пезешкияна считают, что Арагчи лучше всего подходит для управления МИД страны. Если “ничего особенного” не произойдет, кандидатура политика будет вынесена на обсуждение Меджлиса.
По данным источников агентства, Аббас Арагчи по-прежнему исполняет обязанности советника Пезешкиана по вопросам внешней политики. В частности, он консультировал избранного президента в ходе недавних телефонных разговоров с лидерами групп исламского сопротивления и главами государств региона.