Մհեր Գրիգորյանն ու Սամանթա Փաուերը քննարկել են Հայաստանի թվային վերափոխման օրակարգը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի թվային վերափոխման օրակարգը՝ կարևորելով այդ ուղղությամբ Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը: Մասնավորապես՝ շեշտել են թվայնացման կարևորությունը ժողովրդավարության ամրապնդման, մարդկային կապիտալի, տնտեսության և ֆինանսական համակարգի զարգացման, հանրային ինստիտուտների նկատմամբ վստահության ապահովման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում: Անդրադարձ է կատարվել նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ Հայաստանում հանրային ծառայությունների օպտիմալացման, կիբեռանվտանգության ամրապնդման նպատակով օրենսդրական դաշտի բարելավման, ինչպես նաև ամպային տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ տարվող համատեղ աշխատանքներին:
Սամանթա Փաուերը հայտնել է, որ Միջազգային զարգացման գործակալությունը «Ամազոն Վեբ Սերվիսիզ» (Amazon Web Services) կազմակերպության հետ 5 մլն ԱՄՆ դոլարի համագործակցություն է մեկնարկում՝ Հայաստանում ամպային ենթակառուցվածքների ներդրման ու կարողությունների զարգացման նպատակով:
Հանդիպմանը հաջորդել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի հայտարարությունը:

Мгер Григорян и Саманта Пауэр обсудили повестку цифровой трансформации Армении
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял делегацию, возглавляемую главой Агентства международного развития Соединенных Штатов Америки Самантой Пауэр.
В ходе беседы стороны обсудили повестку цифровой трансформации Армении, подчеркнув постоянную поддержку США в этом направлении. В частности, они подчеркнули важность цифровизации в сферах укрепления демократии, развития человеческого капитала, экономики и финансовой системы, обеспечения доверия к государственным институтам и защиты прав человека. Была также упомянута совместная работа, проводимая в направлении оптимизации государственных услуг в Армении, совершенствования законодательной базы с целью усиления кибербезопасности, а также развития облачных технологий при поддержке Агентства США по Международному развитию.
Саманта Пауэр объявила, что Агентство международного развития начинает партнерство с Amazon Web Services на сумму 5 миллионов долларов для реализации облачной инфраструктуры и наращивания потенциала в Армении.
По итогам встречи последовало заявление Саманты Пауэр, главы Агентства США по международному развитию.