ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության կողմնակիցների թիվը կրճատվել է
Հայաստանում 1100 քաղաքացիների շրջանում հարցում է կատարվել՝ «Հայաստանը պե՞տք է շարունակի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին, թե՞ պետք է ձգտի անդամակցել ՆԱՏՕ-ին»։
Հուլիսի 3-6-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված հարցման ընթացքում 44.3 տոկոսը պատասխանել է, որ պետք չէ ոչ մի կառույցի անդամակցել և պետք է լինել չեզոք երկիր։
«16.9 տոկոսը պատասխանել է, որ պետք է շարունակել անդամակցել ՀԱՊԿ-ին, իսկ 29 տոկոսը կարծում է, որ պետք է ձգտել անդամակցել ՆԱՏՕ-ին»,-  լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Gallup» միջազգային հետազոտական կենտրոնի հայկական գրասենյակի տնօրեն Արամ Նավասարդյանը։
Այս հարցը նաև փետրվարին իրականացված հարցման ընթացքում է տրվել քաղաքացիներին։
Ըստ Նավասարդյանի՝  փետրվարին իրականացված հարցման համեմատ՝ ունենք նվազում ՀԱՊԿ-ին անդամակցության հետ կապված։
«Հիմա ավելի քան 10 տոկոսով պակաս մարդ է կարծում, որ պետք է շարունակել անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության վերաբերյալ դրական վերաբերմունքը աճել է 7 տոկոսով»,- նշեց նա։

Количество сторонников членства Армении в ОДКБ сократилось
В сравнении с данными прежнего опроса, который проводился в феврале, количество сторонников членства Армении в ОДКБ сократилось на 10%, а сторонников членства в НАТО выросло на 7%. Об этом на встрече с журналистами заявил директор армянского офиса международного исследовательского центра «Gallup» Арам Навасардян.
Он пояснил, что 44,3% опрошенных в июле считают, что Армения должна быть нейтральной страной и не быть членом ОДКБ или НАТО, 16,9% считают, что нужно продолжать членство в ОДКБ, 29% считают, что Армения должно стремиться к членству в НАТО.
По его словам, 15,2% опрошенных считают, что Армения однозначно движется в правильном направлении, 10,6% – скорее в правильном направлении, 23,1% – скорее в ошибочном направлении, 28,5% – однозначно в ошибочном направлении.