Կենտրոնամետ դեմոկրատների միությունը կոչ է անում ՀՀ իշխանություններին անհապաղ ազատել Աշոտյանին
ՀՀԿ արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահ Լիլիթ Բեգլարյանը գրում է. «Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ քաղբանտարկյալ Արմեն Աշոտյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու կամ այն վերացնելու դատական նիստին ընդառաջ մեր միջազգային գործընկեր Կենտրոնամետ դեմոկրատների միջազգային միությունը (IDC CDI) տարածել է հայտարարություն՝ նշելով, որ Հայաստանում շարունակվում են պետականորեն կազմակերպված լայնածավալ քաղաքական հետապնդումները ականավոր ընդդիմադիր առաջնորդների նկատմամբ և որ Հայաստանի իշխանությունները ընդլայնել են ընդդիմությանը լռեցնելու իրենց քարոզարշավը՝ օգտագործելով դատական համակարգը ընդդիմադիրների դեմ քրեական մեղադրանքներ սարքելու համար։
Կենտրոնամետ դեմոկրատների միջազգային միությունը (CDI)՝
Դատապարտում է Հայաստանի իշխանությունների քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդումները ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ,
Շեշտում է Հայաստանում ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, քաղաքական ազատության և մարդու իրավունքների սկզբունքների պահպանման կարևորությունը,
Կոչ է անում ՀՀ կառավարությանը վերջ տալ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների և ակտիվիստների նկատմամբ բոլոր տեսակի քաղաքական հետապնդումներին,
Կոչ է անում արդարադատական համակարգի ամբողջական անկախությանը՝ որպես երկրի օրենքի գերակայության հիմնասյուն,
Կոչ է անում միջազգային հանրությանը ուշադիր հետևել այս տագնապալի իրավիճակի զարգացումներին և հրապարակայնորեն դատապարտել քաղաքական հետապնդման այս մեթոդները,
Կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին անհապաղ, անվերապահ ազատ արձակել Արմեն Աշոտյանին,
Կոչ է անում արդար, թափանցիկ և անկախ դատական գործընթաց ապահովելով արդարության գերակայությունը պարոն Աշոտյանի և շատ այլ ընդդիմության առաջնորդների գործերով»:

Союз центристских демократов призывает власти Армении немедленно освободить Ашотяна
«В преддверии заседания Антикоррупционного суда о продлении или отмене срока содержания под стражей политзаключенного Армена Ашотяна наш международный партнер Международный союз центристских демократов (IDC CDI) выступил с заявлением, в котором отмечается, что в Армении продолжаются масштабные политические преследования видных оппозиционных лидеров, организованные государством, и что власти Армении расширили свою кампанию по замалчиванию оппозиции, используя судебную систему для выдвижения уголовных обвинений против оппозиции.
Международный союз центристских демократов (CDI):
Осуждает политически мотивированное преследование деятелей оппозиции со стороны властей Армении.
Подчеркивает важность сохранения принципов демократии, верховенства закона, политической свободы и прав человека в Армении.
Призывает правительство Армении прекратить все виды политического преследования оппозиционных политиков и активистов.
Призывает сформировать полноценную независимую судебную систему, как основы верховенства закона в стране.
Призывает международное сообщество внимательно отслеживать развитие этой тревожной ситуации в Армении и публично осудить методы политического преследования.
Призывает власти Армении немедленно и безоговорочно освободить Армена Ашотяна.
Призывает к справедливому, прозрачному и независимому судебному процессу, гарантирующему торжество справедливости в делах г-на Ашотяна и многих других лидеров оппозиции».