Իմ էրեխեքը էս պահին զրկված են հորից, բայց ես, գոնե, բանտում եմ, ոչ թե՝ գերեզմանոցում, ինչպես պատերազմի հետևանքով շատերը. Աշոտյան (տեսանյութ)
11/07/2024 16:04
Արմեն Աշոտյանը դատական նիստի ժամանակ հայտարարեց, որ իր պայքարը ու, նույնիսկ, իր կալանավորումը երբեք անձնական չի համարում։
«Իմ պայքարը բացարձակ անձնական չէ, հետևաբար, դրան հետևած կալանքը ևս անձնական չեմ դիտում։ Այս 400 օրը, որ գտնվում եմ կալանքի մեջ, ոչ թե իմ անձնական կալանքի օրերն են, այլ՝ Արցախի կորստի, Արցախի հայաթափման, Տավուշի 4 գյուղերի հանձնման օրեր էին։ Երկիրն ապրում է այլ կարևոր երևույթներով։ Բոլոր դժվարություններով հանդերձ՝ իմ և իմ ընտանիքի անձնական պատմություններն իրականում խամրում են այն ամենի համեմատ, ինչ տեղի է ունեցել և տեղի է ունենում մեր երկրում։
Ես գոնե հայկական բանտում եմ նստած, Արցախի ղեկավարությունը՝ ադրբեջանական. իմ պատմությունը նրանց մոտ խամրում է։
Իմ էրեխեքը էս պահին զրկված են հորից, բայց ես, գոնե, բանտում եմ, ոչ թե՝ գերեզմանոցում, ինչպես պատերազմի հետևանքով շատերը։ Ես կտրված եմ տնից, բայց, փառք Աստծո, այնտեղ ուրիշ մարդ չի բնակվում։ Որքան էլ դժվար է իմ ու իմ ընտանիքի համար, այս ամենը խամրում է ողբերգական խնդիրներ ունեցող հարյուր հազարավոր իմ հայրենակիցների կողքին»,- ասաց Աշոտյանը։

Мои дети сейчас лишены отца, но я, по крайней мере, в тюрьме, а не на кладбище, как многие другие в результате войны — Ашотян
11/07/2024 16:18
Армен Ашотян заявил на судебном заседании, что он никогда не считает свою борьбу и даже свой арест личными.
«Моя борьба совершенно не личная, поэтому и последовавший за ней арест я тоже не считаю личным. Эти 400 дней, что я нахожусь под стражей, являются не днями моего личного задержания, а днями потери Арцаха, депопуляции Арцаха, сдачи 4 сел Тавуша. Страна живет и другими важными реалиями. При всех трудностях история моей семьи и моя личная жизнь меркнут по сравнению с тем, что происходило и происходит в нашей стране.
По крайней мере, я сижу в армянской тюрьме, руководство Арцаха – в азербайджанской тюрьме: моя история меркнет по сравнению с их историей.
На данный момент мои дети лишены отца, но я хотя бы в тюрьме, а не на кладбище, как многие другие в результате войны. Я отрезан от дома, но, слава богу, там никто чужой не живет. Как бы тяжело ни было мне и моей семье, все это меркнет по сравнению с сотнями тысяч моих соотечественников, у которых трагические проблемы", - сказал Ашотян.