Հուսով եմ՝ սահմանազատումով վերջ կդնենք տասնամյակներով շարունակվող վեճին, որը բերեց երկու մեծ արհավիրք՝ պատերազմ. Ալեն Սիմոնյան (տեսանյութ)
11/07/2024 13:18
Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ոչ մի կտոր որևիցե հարևան երկրի չի տրվել, չի նախատեսվել, չի քննարկվել ու չի կարող քննարկվել, այս մասին հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Կադաստրի ղեկավարին փորձել ներքաշել արդեն հին դարձած այն խոսակցության մեջ, որ «սաղ տվեցին, այս իշխանությունը ամեն ինչ տվեց», ես համարում եմ անտեղի։ Հասցեատերն ինքը չէ, սա քաղաքական հարց է»,- նշեց Սիմոնյանը՝ արձագանքելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանին, որը պահանջել էր Կադաստրի կոմիտեի նախագահ Սուրեն Թովմասյանին կոնկրետ ասել, թե ՀՀ տարածքից որքան տարածք է տրվել Ադրբեջանին։
«1 մլն 347 անգամ պատասխանը հնչել է` ՀՀ տարածքից ոչ մի կտոր որևէ հարևան երկրի չի տրվել, չի նախատեսվել, չի քննարկվել ու չի կարող քննարկվել»,- հավելեց Ալեն Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ Ադրբեջանի հետ այն սկզբունքներով, որով մտել են սահմանազատման ու սահմանագծման պրոցեսի մեջ, կվերջնականացնեն ու կվերարտադրեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի քարտեզն՝ ըստ Ալմաթիի հռչակագրի սկզբունքների։
«Ես հույս ունեմ, որ վերջ կդնենք տասնամյակներով շարունակվող վեճին, որը բերեց երկու մեծ արհավիրք՝ պատերազմ»,- նշեց Ալեն Սիմոնյանը։

Алена Симонян: Я надеюсь, что с делимитацией мы положим конец многолетнему спору, который принес две великие катастрофы: войну
11/07/2024 13:28
Ни один кусок территории Республики Армения не был передан какой-либо соседней стране, не планировался, не обсуждался и не может обсуждаться, заявил спикер НС Ален Симонян.
«Я считаю неуместным пытаться вовлечь главу кадастра в уже застарелый разговор о том, что «они все сдали, эти власти все сдали». Адресат не он сам, это политический вопрос", - сказал Симонян, отвечая депутату фракции "Армения" Артуру Хачатряну, который потребовал от руководителя Комитета кадастра Сурена Товмасяна точно сказать, сколько территории от территории Армении была передана Азербайджану.
"Ответ был дан 1 миллион 347 раз: ни один кусок территории Республики Армения не был передан какой-либо соседней стране, не планировался, не обсуждался и не может обсуждаться", - добавил Ален Симонян.
Спикер НС выразил надежду, что они с Азербайджаном доработают и воспроизведут карту Армении и Азербайджана согласно принципам Алматинской декларации, с принципами, согласно которым они вступили в процесс демаркации и делимитации.
"Надеюсь, что с делимитацией мы положим конец многолетнему спору, который принес две великие катастрофы: войну", - отметил Ален Симонян.