Կաթողիկոսը ցավով արձանագրել է, որ 2026 թվականից «Հայոց Եկեղեցու պատմություն» առարկան չի դասավանդվի
Հուլիսի 11-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Մայր Աթոռի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի (ՔԴԿ) տարածաշրջանային պատասխանատուներին՝ առաջնորդությամբ ՔԴԿ տնօրեն Հոգեշնորհ Տ. Զաքարիա ծայրագույն վարդապետ Բաղումյանի։
Հանդիպմանը Հայր Սուրբը շնորհակալություն հայտնեց Վեհափառ Հայրապետին Հայոց Եկեղեցու կրթադաստիարակչական առաքելության հանդեպ ցուցաբերած մշտամնա հոգածության և ուշադրության համար՝ գոհունակությամբ արձանագրելով, որ անցնող տարիների ընթացքում ՔԴԿ տարածաշրջանային պատասխանատուները նվիրումով են իրականացրել իրենց աշխատանքը և նպաստել «Հայոց Եկեղեցու պատմություն» առարկայի արդյունավետ դասավանդմանը։
Այնուհետև Վեհափառ Հայրապետն իր օրհնությունն ու գնահատանքը փոխանցելով ներկաներին տարիների նվիրյալ ու ջանադիր ծառայության համար՝ վերստին անդրադարձավ «Հայոց Եկեղեցու պատմություն» առարկայի ուսուցման կարևորությանը և մատաղ սերնդին ազգային-հոգևոր արժեհամակարգով կրթելու հրամայականին։
Նորին Սրբությունը ցավով արձանագրեց, որ հանրակրթության պետական նոր չափորոշչի ներդրմամբ առաջիկա ուսումնական տարում առարկան դասավանդվելու է միայն 9-րդ և 11-րդ դասարաններում, իսկ 2026 թ.-ից այն ամբողջությամբ դուրս է գալու կրթական ծրագրից։ Այս առնչությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կարևոր նկատեց թեմերում պատանի հայորդիների քրիստոնեական դաստիարակության զորացումը, որին իրենց տարիների հարուստ փորձառությամբ կարևոր ծառայություն կարող են մատուցել ՔԴԿ տարածաշրջանային պատասխանատուները։

Католикос с сожалением отметил, что с 2026 года не будет преподаваться «История Армянской Церкви»
Католикос Всех армян Гарегин Второй принял региональных ответственных Центра христианского воспитания Первопрестольного Святого Эчмиадзина во главе с директором центра архимандритом (вардапетом) Закарией Багумяном. Об этом сообщили в информационном центре Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
На встрече архимандрит  поблагодарил Католикоса за постоянную заботу и внимание, проявленное к просветительской миссии Армянской Церкви, с удовлетворением отметив, что на протяжении последних лет региональные представители центра посвящали  свою работу и внесли свой вклад в эффективное преподавание предмета «История Армянской Церкви».
Затем Католикос передал присутствующим свое благословение и признательность за годы самоотверженного и усердного служения, еще раз отметил важность преподавания предмета «История Армянской Церкви» и необходимость воспитания молодого поколения на национально-духовной системе ценностей.
Католикос с сожалением констатировал, что с введением нового государственного стандарта общего образования в наступающем учебном году предмет будет преподаваться только в 9 и 11 классах, а с 2026 года он будет полностью исключен из образовательной программы.
В этой связи Католикос Всех армян отметил важность укрепления христианского воспитания армянской молодежи в епархиях, чему региональные представители Центра могут оказать важную услугу своим богатым многолетним опытом.