Ստեփանակերտի բնակիչն առերևույթ հավաքագրվել և լրտեսություն է կատարել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հանձնարարությամբ. ՔԿ
11/07/2024 17:37
Ավարտվել է օտարերկրյա պետության հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրվելու և ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության, պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հավաքելու և հանձնելու՝ լրտեսություն կատարելու առերևույթ դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչության քննիչների կողմից ՀՀ ԱԱԾ համապատասխան ստորաբաժանումների հետ ակտիվ և արդյունավետ համագործակցությամբ իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ վարութային գործողությունների, արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է, որ Ստեփանակերտ քաղաքի բնակիչ Ս․Գ․–ն, 2018-2023թթ․ Արցախում զբաղեցնելով տարբեր՝ մասնավորապես, Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալի, Ռազմահայրենասիրության, երիտասարդության, սպորտի և զբոսաշրջության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի, ապա Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնները,  և տեղեկացված լինելով Արցախում տիրող ռազմական իրադրության և բնակչության սոցիալ-հոգեբանական վիճակի մասին, 2020 թվականի նոյեմբերին կապ է հաստատել օտարերկրյա պետության հատուկ հետախուզության ծառայության աշխատակից հանդիսացող անձի հետ։ Վերջինիս կողմից ստանալով լրտեսություն կատարելու հանձնարարություն՝ Ս․Գ․–ն համաձայնել է դրան՝ այդ կերպ հավաքագրվելով օտարերկրյա պետության հատուկ հետախուզության ծառայության աշխատակցի կողմից, որից հետո ստացել է «Սարխան» ծածկանունը։
Այնուհետև, Ս․Գ․–ն օտարերկրյա հետախուզության ծառայության հիշյալ աշխատակցի առաջադրանքով, 2020-2023 թվականների ընթացքում հավաքել և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, տարածքային անձեռնմխելիությանը և արտաքին անվտանգությանն ի վնաս օգտագործելու համար Ադրբեջանի հատուկ ծառայության աշխատակցին է հանձնել Արցախում գտնվող բնակչության, նրանց տրամադրությունների, Արցախի հարցի կապակցությամբ ՀՀ և Արցախի իշխանության ներկայացուցիչների դիրքորոշումների, 2023թ․ սեպտեմբերի իրադարձությունների ժամանակ ՀՀ-ի կողմից հնարավոր ռազմական աջակցության, բնակչության կարիքները հոգալու համար անհրաժեշտ սննդի և այլ նյութական միջոցների առկայության, զինվածության, զինված հարձակման դեպքում հնարավոր դիմադրության վերաբերյալ և նման բնույթի այլ տեղեկություններ, այդպիսով կատարելով լրտեսություն:
2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախից հայ ազգաբնակչության հեռանալուց հետո, Ս․Գ․–ն, օտարերկրյա հետախուզության ծառայության վերը նշված աշխատակցի կողմից ստանալով պաշտոնի առաջարկ Ստեփանակերտում, պաշտոն զբաղեցնելու շահագրգռվածությամբ, կնոջ հետ միասին մնացել է Ստեփանակերտ քաղաքում, որտեղ վերջիններս շարունակել են իրենց հանցավոր գործունեությունը՝ հայ ազգաբնակչության վերաբերյալ իրենց հասանելի եղած այլ տեղեկությունները ևս փոխանցելով օտարերկրյա հետախուզության ծառայություններին:
Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխվելուց անմիջապես հետո վերջինս ձերբակալվել է։ Ձեռք բերված բավարար փաստերի հիման վրա Ս․Գ․–ին մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը։
Քրեական վարույթից Ս․Գ․–ի վերաբերյալ մասն անջատվել և մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել են հսկող դատախազին՝ հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար։

Сотрудничавший со спецслужбами Азербайджана житель Арцаха обвиняется в шпионаже
Завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту предполагаемого шпионажа и вербовки спецслужбами иностранного государства, сбора и передачи сведений, содержащих государственную тайну, в ущерб суверенитету и территориальной целостности Республики Армения.
В результате широкомасштабных следственных и других действий, проведенных следователями Главного управления по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета РА в активном и эффективном сотрудничестве с соответствующими подразделениями СНБ РА, было обосновано, что житель города Степанакерт С.Г, занимавший в Арцахе в 2018-2023 годах различные должности, в частности, заместителя главы администрации Шушинского района, руководителя аппарата министерства военного патриотизма, молодежи, спорта и туризма, заместителя руководителя аппарата министерства образования, науки, культуры и спорта, а затем заместителя руководителя администрации президента Республики Арцах, будучи проинформирован о военной ситуации в Арцахе и социально-психологическом состоянии населения, в ноябре 2020 года установил контакт с лицом, работающим в службе специальной разведки иностранного государства. Получив от последнего задание на шпионаж, С. Г. согласился на это, завербовавшись таким образом сотрудником службы специальной разведки иностранного государства, после чего получил кодовое имя «Сархан».
Затем с. г. по заданию упомянутого сотрудника службы внешней разведки в течение 2020-2023 годов собрал и передал сотруднику специальной службы Азербайджана для использования в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения данные касательно о населении Арцаха, настроений, позиций представителей властей Армении и Арцаха по вопросу Нагорного  Карабаха, возможной военной помощи РА в сентябре 2023 г, запасов продовольствия, вооружении, возможностей оказать сопротивление в случае военного нападения тому подобные сведения, тем самым совершив шпионаж.После того, как армянское население покинуло Арцах в сентябре 2023 года, С. Г., получив предложение занять должность в Степанакерте от вышеупомянутого сотрудника службы внешней разведки, вместе с женой остался в городе Степанакерт, где продолжил свою преступную деятельность, передавая также другую имеющуюся информацию об армянском населении службе внешней разведки.
Вскоре после переезда на территорию Республики Армения он был задержан. На основании полученных достаточных фактов С. Г. предъявлено обвинение по части 1 статьи 424 Уголовного кодекса РА. качестве меры пресечения избран арест.
Часть, касающаяся С. Г., выделена в отдельное производство и с обвинительным заключением направлена надзирающему прокурору для утверждения и отправки в суд.
Напомним, что речь идет о Саркисе Галстяне. Он вместе с женой был задержан весной текущего года по приезде в Армению.