Փորձում ենք բարձրանալ դեպի պետական ընկալման աշտարակ, որտեղից աշխարհն ու կյանքը երևում է բոլորովին այլ կերպ. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
11/07/2024 11:28
Մենք մեր ռազմավարության ու քաղաքականության հիմքում դնում ենք պետականությունը, անկախությունն ու ինքնիշխանությունը, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Պետք է արձանագրեմ, որ պետությունը բոլորովին ուրիշ մտածողություն է, պետությունը բոլորովին ուրիշ մշակույթ է, պետությունը բոլորովին ուրիշ հայեցակետ է ու պետք է մենք ուժ ուեննանք խոստովանելու ու առերեսվելու, որ այդ մտածողությունը միշտ չէ ու ամենուր չէ, որ հասանելի է մեզ»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ պետք է հանրային կյանքի կենտրոնում դնել պետությունը։
«Մենք, իմ գնահատմամբ, մի պրոսեցի մեջ ենք, որ հիմա փորձում ենք բարձրանալ դեպի պետական ընկալման աշտարակ, որտեղից աշխարհն ու կյանքը երևում է բոլորովին այլ կերպ, սա չափազանց կարևոր պրոցես է»,- ասաց վարչապետը։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստանի պատմությունը պետության գոյության զարգացման պատմությունն է պետության չգոյության դրվագներով, իսկ Հայոց պատմությունը պետության չգոյության պատմությունն է պետության գոյության դրվագներով։

Мы пытаемся подняться на башню государственного восприятия, откуда мир и жизнь можно увидеть совсем по-другому — Никол Пашинян (Видео)
11/07/2024 11:43
Мы основываем нашу стратегию и политику на государственности, независимости и суверенитете. Об этом на сегодняшнем заседании правительства заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Я должен констатировать, что государство — это совершенно другой образ мышления, государство — это совершенно другая культура, государство — это совершенно другая точка зрения, и мы должны иметь силы признать, что этот образ мышления не всегда и не везде нам доступен", - сказал он.
По мнению Пашиняна, государство должно быть поставлено в центр общественной жизни.
"По моей оценке, мы находимся в ситуации, когда мы сейчас пытаемся подняться на башню государственного восприятия, откуда мир и жизнь можно увидеть совершенно по-другому. Это чрезвычайно важный процесс", - сказал премьер-министр. Министр.
По словам Никола Пашиняна, история Армении – это история развития существования государства с эпизодами несуществования государства, а история Армении – это история несуществования государства с эпизодами существования государства.