ԱՄՆ-ն  շարունակելու է նպաստել երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատմանն ու տարածաշրջանում անվտանգության ապահովմանը. ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ
13/07/2024 21:49
ԱՄՆ-ն շարունակելու է նպաստել երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատմանն ու տարածաշրջանում անվտանգության ապահովմանը. ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ
Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեյային:
Վարչապետը ողջունել է Զեյայի այցը և ընդգծել Հայաստան-ԱՄՆ բազմաոլորտ համագործակցության հետևողական զարգացման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը երկկողմ փոխգործակցության համատեքստում շեշտել է ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ առաջմղման գործում, մասնավորապես, արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, արդյունավետ կառավարման, հանրային ծառայությունների, ոստիկանության և այլ ոլորտներում: Վարչապետը նշել է, որ ժողովրդավարության զարգացումը ՀՀ կառավարության համար ունի ռազմավարական և առաջնահերթ նշանակություն:
Պետքարտուղարի տեղակալի խոսքով՝ Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացումն ու ամրապնդումն ԱՄՆ վարչակազմը մեծապես կարևորում է և մեր երկրին ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված տեխնիկական ու ֆինանսական աջակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ: Ուզրա Զեյան նշանակալի է համարել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ վերջին տարիներին իրականացված քայլերը և շեշտել մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության, արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարին միտված ծրագրերի ու բարեփոխումների կարևորությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են վերը նշված ուղղություններով, ինչպես նաև կրթության բնագավառում հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության 300 դպրոցների և 500 մանկապարտեզների, ինչպես նաև Ակադեմիական քաղաքի ծրագրերին: Կարևորվել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև կրթական նոր ծրագրերի իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին: Պետքարտուղարի տեղակալն ընդգծել է, որ ԱՄՆ շարունակելու է նպաստել երկու երկրների միջև իրական խաղաղության հաստատմանն ու տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ապահովմանը:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին ու դրանց լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության միջոցառումներին վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում, կարևորվել է միջազգային հանրության շարունակական աջակցությունը:

США будут продолжать способствовать установлению мира между двумя странами и обеспечению безопасности в регионе — Замгоссекретаря США
Никол Пашинян принял заместителя госсекретаря США Узру Зею.
Премьер-министр приветствовал визит Зейи и подчеркнул важность последовательного развития многосекторального сотрудничества Армения-США. В контексте двустороннего сотрудничества Никол Пашинян подчеркнул постоянную поддержку США в эффективном продвижении демократических реформ в нашей стране, в частности, в сфере юстиции, борьбы с коррупцией, эффективного управления, государственных служб, полиции и других сфер. Премьер-министр отметил, что развитие демократии имеет стратегическое и приоритетное значение для правительства Армении.
По словам заместителя госсекретаря, администрация США придает большое значение развитию и укреплению сотрудничества с Арменией, а техническая и финансовая поддержка развития демократических институтов нашей страны будет постоянной. Узра Зея назвала значимыми шаги, предпринятые в последние годы в направлении развития демократии в Армении, и подчеркнула важность программ и реформ, направленных на защиту прав человека, свободы слова, правосудия, а также борьбу с коррупцией.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с вышеуказанными направлениями, а также дальнейшее сотрудничество в сфере образования. Премьер-министр Пашинян коснулся программ правительства РА по строительству 300 школ и 500 детских садов, а также Академгородка. Была подчеркнута важность реализаци  новых образовательных программ между Арменией и США.
Был затронут мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Заместитель госсекретаря подчеркнула, что США продолжат способствовать установлению реального мира между двумя странами и обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с гуманитарными проблемами людей, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, и меры правительства РА по их решению. В этом контексте была подчеркнута важность постоянной поддержки международного сообщества.