Իրանի դեսպանը չափազանց ուշագրավ հայտարարություններ է արել․ Ոսկանյան
«Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին չափազանց ուշագրավ հայտարարություններ է արել Արցախ հայության վերադարձի մասին։
«Ղարաբաղի հայ բնակիչների իրավունքները պետք է հարգվեն։ Այդ հարցը վերքի է նման, և այդ վերքը պետք է բուժվի», - «Ազատությանը» բացառիկ հարցազրույցում ասել է նա:
Դեսպան Մեհդի Սոբհանին, ըստ էության, առաջնորդվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիի՝  2020թ. 44-օրյա պատերազմի վերջին շրջանում կատարած կարևոր այն հայտարարությամբ, ըստ որի՝ Արցախի հայերի անվտանգությունը պետք է ապահովվի, ինչը, ցավոք, այդքան էլ ուշադրության չարժանացավ մեզանում։
Չափազանց կարևոր է, որ այժմ հենց Իրանն է առաջ քաշում Արցախի հայության իր բնօրրան վերադարձի և անվտանգության ապահովման հարցը, առանց ինչի՝ կայուն խաղաղության հասնելն անհնարին է։
Կասկած չկա, որ հայության՝ Արցախ վերադարձի հարցում, ի դեմս Իրանի, մենք ունենք հզոր դաշնակից, ինչը լրացուցիչ հնարավորություն է ստեղծում այդ խնդիրն ակտիվորեն առաջ մղելու»։

Посол Ирана сделал весьма примечательные заявления — Восканян
«Чрезвычайный и Полномочный Посол Исламской Республики Иран в Армении Мехди Собхани сделал чрезвычайно примечательные заявления по поводу возвращения армян в Арцах.
«Права армян-жителей Карабаха должны уважаться. Этот вопрос как рана, и эту рану надо залечить", - сказал он в эксклюзивном интервью радиостанции «Свобода».
Посол Мехди Собхани, по сути, руководствовался важным заявлением, сделанным духовным лидером Исламской Республики Иран аятоллой Али Хаменеи в последний период 44-дневной войны 2020 года, согласно которому должна быть обеспечена безопасность армян Арцаха, чему, к сожалению, не было уделено большого внимания среди нас.
Чрезвычайно важно, что сейчас именно Иран продвигает вопрос возвращения армян Арцаха на родину и обеспечения безопасности, без которой невозможно достичь стабильного мира.
Нет сомнений, что относительно возвращения армян в Арцах у нас есть мощный союзник в лице Ирана, что создает дополнительную возможность активно продвигать этот вопрос».