«Էյր Արաբիա»-ն Հայաստանի դեմ արբիտրաժային վարույթ է նախաձեռնում
NEWS.am-ի տեղեկություններով՝  Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջին և ամենամեծ բյուջետային փոխադրող օպերատորի` «Էյր Արաբիա» (Air Arabia) ավիաընկերության հետ փոխկապակցված արաբական «Ինթերնեշնլ Բիզնես Քամփնի» (ՖԶԵ) ՍՊԸ-ն դիմել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդին (ԱՆԻՖ)՝ տեղեկացնելով, որ պատրաստվում է ընկերության և Հայաստանի դեմ միջազգային արբիտրաժային վարույթ նախաձեռնել:
Պատճառը լուծարման փուլում գտնվող Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) և Էյր Արաբիա խմբի համատեղ ձեռնարկություն հանդիսացող՝ ազգային ավիափոխադրող «Ֆլայ Արնա» ընկերության հետ կապված ֆինանսական վեճն է:
Հայկական ազգային ավիափոխադրողը գրանցվել է 2021թ. դեկտեմբերին, իսկ 2022թ.-ի հուլիսին մեկնարկել են կանոնավոր չվերթները: Սակայն մեկուկես տարի անց՝ 2024-ի հունվարին «Ֆլայ Արնա»-ն դադարեցրեց իր գործունեությունը ֆինանսական խնդիրների պատճառով:
«Հայաստանի ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ի 49%-ը պատկանում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ին, իսկ 49%-ը՝ արաբական «Ինթերնեշնլ Բիզնես Քամփնի (ՖԶԵ)» ՍՊԸ-ին, որը փոխկապակցված է «Էյր Արաբիա» («Air Arabia») ավիաընկերությանը, իսկ 2 %-ը պատկանում է լիբանանահայ գործարար Վարուժան Ներգիզյանին:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն ու Պետական վերահսկողական ծառայությունը 2022-2023 թթ. ենթադրյալ չարաշահումներ էին հայտնաբերել «Ֆլայ Արնա»-ի սեփականատեր «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ում: Ավելի ուշ քննչական կոմիտեում քրեական վարույթ էր նախաձեռնվել ԱՆԻՖ-ում լիազորությունները չարաշահելու հետեւանքով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս հասցնելու և առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելու փաստերով:

«Air Arabia» инициирует арбитражное производство против Армении
По сведениям NEWS.am, арабская «Интернейшнл Бизнес Кампни», взаимосвязанная с авиакомпанией «Air Arabia», обратилась в Фонд государственных интересов Армении (ANIF), сообщив, что готовится инициировать против компании и Армении международное арбитражное производство.
Причиной является финансовый спор, связанный с национальным авиаперевозчиком «Флай Арна», который является совместным предприятием ANIF, находящимся в процессе расформирования, и группы «Air Arabia».
Напомним, что армянский национальный перевозчик был зарегистрирован в декабре 2021 года, а регулярные рейсы начались в июле 2022 года. Однако, спустя полтора года, в январе 2024 года, национальный перевозчик прекратил свою деятельность.
49% акций принадлежит ЗАО «Фонд государственных интересов Армении», а 49% - арабской компании «Интернейшнл Бизнес Кампни», взаимосвязанной с авиакомпанией «Air Arabia».
Комиссия по предотвращению коррупции и Служба государственного контроля в 2022-2023 годах обнаружили предполагаемые злоупотребления в  ANIF. Позже в Следственном комитете было инициировано уголовное производство по фактам причинения имущественного ущерба в особо крупных размерах и хищения в особо крупных размерах вверенного имущества в результате злоупотребления полномочиями в ANIF.
На заседании правительства 23 мая 2024 года полномочия по управлению 100%-ой доли ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» были переданы Комитету по управлению госимуществом - с целью реализации процесса прекращения деятельности ANIF.
В связи с очередным международным производством, инициированным против Армении, агентство NEWS.am обратилось с письменным запросом в офис представителя по международно-правовым вопросам.
В ответ из управления защиты интересов РА в международных арбитражных и иностранных судах офиса сообщили, что информации об инициировании арбитражного производства со стороны «Air Arabia» против Республики Армения нет.