Հունգարիան աջակցություն է տրամադրել Լոռու մարզում ջրհեղեղից տուժածներին և ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին
15/07/2024 18:16
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության նախագահ Դավիթ Ներսիսյանը և Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարարության պետքարտուղար Տրիստան Ազբեջյը ստորագրել են փոխգործակցության հուշագիր։
Ըստ հուշագրի՝ Հունգարիայի կառավարությունը Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը շուրջ 500 հազար եվրո է տրամդրել՝ Լոռու մարզում ջրհեղեղից տուժած 1000, և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 5000 հոգու սննդով, հիգիենայի և անկողնային պարագաներով ապահովելու նպատակով:
Պետքարտուղարի խոսքով՝ փոխգործակցությունն ուշացած է սակայն այս քայլը կարելի է դիտարկել հետագա նոր համագործակցությունների սկիզբ։

Венгрия оказала помощь пострадавшим от наводнения в Лорийской области и насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха
15/07/2024 19:20
Президент Армянского общества Красного Креста Давид Нерсисян и государственный секретарь Министерства иностранных дел и торговли Венгрии Тристан Азбедж подписали Меморандум о сотрудничестве.
Согласно меморандуму, правительство Венгрии выделило Армянскому обществу Красного Креста около 500 000 евро на обеспечение продуктами питания, средствами гигиены и постельными принадлежностями 1000 человек, пострадавших от наводнения в Лорийской области и 5 000 арцахцев, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха.
По словам госсекретаря, помощь хотя и запоздала, но этот шаг можно рассматривать как начало дальнейшего сотрудничества.