Հայաստանից Վերին Լարսի ուղղությամբ 500 բեռնատար կա. կցորդը հայտնել է՝ ինչ վիճակ է Լարսում
Վրաստանից Ռուսաստան և հակառակ ուղղությամբ Վերին Լարսի անցակետ տանող ճանապարհին հերթեր չկան, իսկ անցակետն աշխատում է բնականոն ռեժիմով: Այս մասին Sputnik Արմենիային հայտնել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության մաքսային կցորդ Վահան Հակոբյանը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ շուրջ 2 հազար բեռնատար սպասում են ռուս-վրացական սահմանին։
«Հայաստանից Վերին Լարսի ուղղությամբ 500 բեռնատար կա։ Դրանց մի մասն արդեն ացակետում է, համապատասխան ձևակերպումներն են արվում», - ասել է Հակոբյանը։
Նա նշել է, որ մոտավորապես նույնքան էլ գտնվում են դեպի ՌԴ ուղղությամբ` տարբեր հատվածներում։
Կցորդը հիշեցրել է, որ ամեն օր Վերին Լարսում մաքսազերծում է անցնում շուրջ 150 հայկական բեռնատար։ Հայաստանից դեպի ՌԴ սահման ճանապարհը հայկական փոխադրողներն անցնում են 2-3 օրում։

На Ларсе очередей нет: атташе сообщил, сколько армянских фур в пути
Очередей на дороге, ведущей из Грузии в Россию и в обратном направлении через МАПП "Верхний Ларс" (многосторонний автомобильный пункт пропуска), нет. Пункт пропуска работает в штатном режиме. Об этом таможенный атташе посольства Армении в РФ Ваан Акопян сообщил Sputnik Армения.
Ранее стало известно, что свыше 2 тыс. грузовых автомобилей в пункте пропуска "Верхний Ларс" в Северной Осетии ожидают проезда через российско-грузинскую границу.
"Из Армении в сторону "Верхнего Ларса" выехали 500 фур. Часть из них уже проходит оформление на таможенном пункте пропуска", – сказал Акопян.
Примерно столько же находятся на дороге, ведущей из РФ в сторону Грузии.
Он напомнил, что ежедневно таможенное оформление на "Верхнем Ларсе" проходит порядка 150 армянских фур. Обычно путь из Армении до границы с РФ у армянских перевозчиков занимает 2-3 дня.