Նախարար եղած ժամանակ մեծ կարևորություն եմ տվել պետություն-մասնավոր երկխոսությանը. կանխվել են բազմաթիվ սխալ և չհավասարակշռված որոշումներ. Վահան Քերոբյան
15/07/2024 13:40
Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանը հայտնել է Մանթաշյանց գործարարների միության վերամիանալու մասին:
«Արդեն մեկ ամիս է, ինչ ես վերադարձել եմ մասնավոր կյանք և արդեն ունեմ իմ պլանը։
Առաջինը, ինչի մասին ուզում եմ կիսվել հիմա, Մանթաշյանց գործարարների միությանն իմ վերամիանալն ու Մանթաշյանց 100 հարթակում իմ առաքելության մասին է։
Որպես նախաբան պետք է ասել, որ Մանթաշյանցն արդեն 5 տարեկան է և միավորում է 620 հայ բիզնեսմենների՝  մոտ 10 երկրի 17 մասնաճյուղերում։ Այն հանդիսանում է երևի թե ամենաակտիվ և ամենախոշոր հայ գործարարների ցանցը, որտեղ գործարարները ձևավորում են կապեր, կիսվում են իրենց փորձով, ձեռք են բերում նոր և արդիական գիտելիքներ և հմտություններ, ինչպես նաև իրենց ընդհանուր շահն են ներկայացնում պետական և այլ մարմինների հետ հաղորդակցվելիս։
Մանթաշյանց 100-ը, որի զարգացմանը ես տրամադրելու եմ իմ ժամանակի մի մասը, նպատակ ունի միավորել խոշոր հայ գործարարներին՝ ձևավորելու անհրաժեշտ ձգտում, գիտելիք և հմտություններ՝ կերտելու միջազգային մրցունակ ընկերություններ և/կամ օգնել դրանք էլ ավելի զարգացնել։
Պատրաստակամությամբ կպատմեմ, թե ինչ գործիքներով ենք պլանավորում դրան հասնել։ Այս հարթակին կարող են անդամակցել միայն այն գործարարները, ովքեր ունեն 4մլրդ դրամից ավելի տարեկան շրջանառություն ունեցող բիզնես Հայաստանում, կամ 50մլն ԱՄՆ դոլարից ավելի շրջանառությամբ բիզնես՝ եթե այլ երկրներից են։ Վստահ եմ, որ մարդիկ, ովքեր կմիանան այս հարթակին, կարճ ժամանակ անց կզգան դրա արդյունավետ և օգտակար լինելը։
Մանթաշյանց գործարարների միությունը, Առաջատար տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների միությունը, Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիան, Հայաստանի Արդյունաբերողների և գործարարների միությունը, այլ կազմակերպություններ և անձնինք տարբեր ձևաչափերով հանդես եկան ի պաշտպանություն ինձ՝ հրապարակային ելույթներով, ոչ հրապարակային հանդիպումներով, ինչպես նաև հայտնելով իրենց պատրաստակամությունը՝ երաշխավորություններով փոխարինել իմ տնային կալանքի խափանման միջոցը։ Երկու-երեք օրում 45 հեղինակավոր գործիչներ և գործարարներ այդպիսի դիմումներ ներկայացրեցին իրավապահներին։ Վստահ եմ, որ այդ թիվը կբազմապատկվեր, եթե դրա անհրաժեշտությունը լիներ։
Ես նախարար եղած ժամանակ մեծ կարևորություն եմ տվել պետություն-մասնավոր երկխոսությանը, որպեսզի հնարավորինս ուժեղանան տարբեր միությունները, ասոցիացիաներն ու ակումբները, որոնք կարող են հակակշիռ լինել պետական կառույցներին՝ դրանց զսպելով կողմնակալ և լավ չհիմնավորված որոշումներ կայացնելուց։ Դրան հասնելու համար հաճախակի և պարբերական են եղել հանդիպումները և համագործակցությունը ոչ միայն վերը նշված, այլև մի շարք այլ նմանատիպ կազմակերպությունների հետ, որի արդյունքում լուծվել են բազմաթիվ մեծ ու փոքր խնդիրներ, ինչպես նաև կանխվել են բազմաթիվ սխալ և չհավասարակշռված որոշումներ։ Նման կազմակերպությունների ուժեղանալը նաև կարևորագույն հենասյուն է ժողովրդավարության կայացման համար»,- Facebook-ում գրել է Քերոբյանը:

Ваан Керобян: Когда я был министром, я придавал большое значение государственно-частному диалогу: было предотвращено множество неверных и несбалансированных решений
15/07/2024 15:26
Бывший министр экономики Ваан Керобян объявил о воссоединении с Союзом предпринимателей «Манташянц».
«Прошел месяц с тех пор, как я вернулся к частной жизни, и у меня уже есть план.
Первое, чем я хочу сейчас поделиться, — это мое возвращение в Союз предпринимателей «Манташянц» и моя миссия на платформе «Манташянц 100».
В качестве предисловия следует сказать, что Манташянц существует уже 5 лет и объединяет 620 армянских бизнесменов в 17 филиалах примерно в 10 странах. Это, пожалуй, самая активная и крупная сеть армянских бизнесменов, где бизнесмены устанавливают связи, делятся своим опытом, приобретают новые и актуальные знания и навыки, а также представляют свои общие интересы при общении с государственными и другими органами.
«Манташянц 100», развитию которой я буду посвящать часть своего времени, направлена на объединение крупных армянских бизнесменов для формирования необходимого стремления, знаний и навыков для создания и/или помощи в развитии конкурентоспособных на международном уровне компаний.
Я готов рассказать вам, какие инструменты мы планируем использовать для достижения этой цели. Присоединиться к этой платформе могут только те бизнесмены, которые имеют бизнес с годовым оборотом более 4 миллиардов драмов в Армении, или бизнес с оборотом более 50 миллионов долларов США, если они из других стран. Я уверен, что люди, которые присоединятся к этой платформе, вскоре почувствуют ее эффективность и полезность.
В поддержку меня в различных форматах, с публичными выступлениями, закрытыми встречами выступили Союз предпринимателей-манташцев, Союз ведущих технологических предприятий, Армянская ассоциация девелоперов, Союз промышленников и предпринимателей Армении, другие организации и частные лица, а также выразили готовность заменить отказ от моего домашнего ареста гарантиями. За два-три дня подобные заявления правоохранителям подали 45 авторитетных деятелей и бизнесменов. Я уверен, что это число можно было бы увеличить, если бы в этом была необходимость.
Будучи министром, я придавал большое значение государственно-частному диалогу, чтобы максимально укрепить различные союзы, ассоциации и клубы, которые могут стать противовесом государственным институтам, не позволяя им совершать предвзятые и необоснованные действия. Для достижения этого проводились частые и периодические встречи и сотрудничество не только с вышеназванными, но и с рядом других подобных организаций, в результате которых было решено множество больших и малых проблем, а также множество неправильных и несбалансированных ошибок были предотвращены. Укрепление таких организаций также является важной опорой для установления демократии», — написал Керобян в Facebook.