Հայաստանը վերջին 6 տարիներին հնարավոր բոլոր ուղղություններում զիջել է դիրքերը, ստացել պատերազմ. Տիգրան Աբրահամյան
16/07/2024 11:27
ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրել է․
«ԱՄՆ պետքարտուղարի խոսնակն անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացին՝ հայտարարել է, թե «կարծում ենք, որ համաձայնության հասնելը հնարավոր է, բայց դա պահանջում է երկու կողմերից բարդ որոշումներ և լուրջ փոխզիջումներ ընդունել»:
Ի՞նչ է ստացվում. Հայաստանը վերջին 6 տարիներին հնարավոր բոլոր ուղղություններում զիջել է դիրքերը, ստացել պատերազմ, ագրեսիա, ճնշումներ, սպառնալիքներ, շանտաժ, ունեցել հսկայական մարդկային ու տարածքային զիջումներ, սակայն պարզվում է, որ նրանից դեռ բարդ որոշումների և լուրջ զիջումների ակնկալիք կա:
Սա՞ է խաղաղության հասնելու միջազգային պատկերացումը։ Այս պարագայում միայն կարելի է կռահել Ադրբեջանի ու Թուրքիայի սպասելիքները, որոնք պարբերաբար նաև հրապարակային է հնչեցվում:
Ու դեռ մեր ժողովրդին էլ փաշինյանական իշխանությունը համոզում է, որ իրենք երկիրը խաղաղության են տանում, այն դեպքում, որ հերթական անգամ հանրությանը, այս դեպքում նաև միջազգային դերակատարների շուրթերով, նախապատրաստում են նոր զիջումների»:

За последние 6 лет Армения уступала позиции по всем возможным направлениям, получила войну — Тигран Абрамян
16/07/2024 11:59
Депутат НС Тигран Абрамян написал: «Касаясь процесса армяно-азербайджанского урегулирования, представитель Госдепартамента США заявил, что "мы считаем, что достижение соглашения возможно, но оно требует от обеих сторон принятия сложных решений и серьезных компромиссов".
Что получается? За последние 6 лет Армения уступала позиции по всем возможным направлениям, получила войну, агрессию, притеснения, угрозы, шантаж, имела огромные человеческие и территориальные уступки, но, оказывается, от нее все еще ждут принятия трудных решений и серьезных уступок.
В этом заключается международное представление достижения мира? В этом случае можно только догадываться об ожиданиях Азербайджана и Турции, которые регулярно озвучиваются публично.
При всем этом пашиняновская власть еще и убеждает наш народ, что ведут страну к миру, тгда, как в очередной раз готовят общественность, в данном случае также устами международных акторов, к новым уступкам».