Նոր ատոմակայանի կառուցման նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերել ԱՄՆ-ն, ՌԴ-ն և Չինաստանը. Փոխնախարար
16/07/2024 13:28
Հայաստանը դեռ չի կողմնորոշվել ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի մոդելի հարցում։ Բանակցություններ են ընթանում այն ​​երկրների հետ, որոնք տեխնոլոգիաների պոտենցիալ մատակարարներ են, և, ինչպես պարզվում է, դրանք բավականին քիչ են։ Այդ մասին գրում է DW-ն։
«Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցման նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերել այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, Հարավային Կորեան և Չինաստանը», - DW-ի հետ հարցազրույցում հայտնել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը։
Դեռևս 2023 թվականի հուլիսին ՀՀ կառավարությունը աշխատանքային խումբ է ուղարկել ԱՄՆ, որը ծանոթացել է ամերիկյան միջուկային տեխնոլոգիաներին, փոքր մոդուլային ռեակտորներին և դրանց մշակումներին։ Փոքր մոդուլային ռեակտորները (SMRs), որոնք նաև հայտնի են որպես «մինի ատոմակայաններ», ավելի քան մեկ տասնամյակ մասնագիտական ​​և քաղաքական բանավեճի թեմա են: Շատ փորձագետներ դրանք համարում են ապագայի խոստումնալից ատոմակայաններ։

Интерес к строительству новой АЭС в Армении проявили США, Россия, Южная Корея и Китай — Заместитель министра
16/07/2024 13:49
Армения пока не определилась с моделью нового энергоблока. Ведутся переговоры со странами - потенциальными поставщиками технологий, а их, как оказалось, не мало. "Интерес к строительству новой АЭС в Армении проявили такие страны, как США, Россия, Южная Корея и Китай", - сказал в беседе с DW Акоп Варданян, заместитель министра Территориального управления и инфраструктур Армении, курирующий сферу энергетики.
Еще в июле 2023 года правительство Армении отправило в США рабочую группу, которая ознакомилась с американскими ядерными технологиями, малыми модульными реакторами и их разработками. Малые модульные реакторы (ММР), также известные как "мини-АЭС", уже более десяти лет являются темой профессиональных и политических обсуждений. Многие эксперты считают их перспективными атомными электростанциями будущего.
В феврале текущего года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения рассматривает возможность строительства модульного атомного энергоблока и в качестве важного аргумента указал на высокий уровень его безопасности. "Когда на этой электростанции происходит авария, население близлежащих населенных пунктов не эвакуируется, потому что эта авария не представляет опасности для окружающей среды, и, по сути, одно из преимуществ этой технологии заключается именно в этом", - сказал Пашинян.