Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորումը դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի վրա. Արարատ Միրզոյան
16/07/2024 17:44
Հայաստանն անկեղծորեն ներգրավվել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի կնքման գործընթացում՝ հիմնվելով միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքի և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա պետական ​​սահմանի սահմանազատման վրա, Նյու Յորքում, ներկայացնելով ՄԱԿ կայուն զարգացման օրակարգի և նպատակների ու թիրախների իրականացման առաջընթացն ամփոփող ՀՀ երրորդ կամավոր ազգային զեկույցը, հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Նրա խոսքով` գործընթացը ներառում է նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում՝ հիմնված երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության, ինչպես նաև հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների նկատմամբ լիարժեք հարգանքի վրա։
«Այս պատկերացմամբ Հայաստանը նախաձեռնել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։ Այս ծրագիրը նպատակ ունի զարգացնել հաղորդակցությունը Հայաստանի և հարևան երկրների միջև՝ այդպիսով տարածաշրջանի հարաբերությունների ամբողջ տրամաբանությունը հակամարտությունից փոխակերպելով դեպի փոխադարձ շահավետ համագործակցություն»,- նշել է նա:
ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակաբար ջանքեր է գործադրում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և սահմանների բացման ուղղությամբ, ինչը հաջողության հասնելու պարագայում հասկանալիորեն դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի վրա:

Глава МИД Армении: Полноценное урегулирование отношений с Турцией окажет положительное воздействие на регион
16/07/2024 19:02
Армения искренне вовлечена в процесс заключения соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений с Азербайджаном, основанного на принципе взаимного признания территориальной целостности друг друга и демаркации государственной границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.  Об этом заявил в Нью-Йорке 15 июля глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
«Процесс включает в себя еще и разблокирование региональных транспортных инфраструктур на основе полноценного уважения суверенитета и юрисдикции стран, а также принципов равенства и взаимности.
С этим видением Армения инициировала программу «Перекресток мира». Она направлена на развитие коммуникаций между Арменией и соседними странами, трансформируя тем самым всю логику отношений в регионе от конфликта к взаимовыгодному сотрудничеству.
Армения непрерывно прилагает усилия для полноценного урегулирования отношений, установления дипломатических отношений и открытия границ с Турцией, а в случае успеха все это, несомненно, окажет положительное воздействие на регион», - заявил Мирзоян.