Պիտի ներկայացվի երկրի կառավարելիությունը վերադարձնելու հստակ տեսլական, հակառակ դեպքում ստացվում է` երկիրը հա՛մ դրսից են հոշոտում, հա՛մ մենք մեր վարքագծով՝ ներսից. Վահե Հովհաննիսյան
17/07/2024 11:19
Քաղաքի մի մասը լույս չունի, մյուս մասը՝ ջուր, փողոցները քարուքանդ, ամենաբանուկ խաչմերուկներում ժամերով առանց որևէ կարգավորման։ Երկիրը մեծ հաշվով չի կառավարվում։
Ադրբեջանը կոշտ պահանջներ է դնում, ԱՄՆ-ն ասում է պետք է ծանր փոխզիջումներ լինեն (պարզ է, թե ով պիտի զիջի)։ Այս պայմաններում իշխանությունը գնում է անհոգ արձակուրդի՝ մի ամսով, մի քանի շաբաթով։ Միակ աշխատանքային գործունեությունը հեծանիվն է։
Իրավիճակը ամբողջականանում է ամեն ինչին հարմարվող անմռունչ հասարակության գործոնով։ Ի դեպ, 2020-ին նույն պատկերն էր, երբ օդում կախված էր պատերազմի հոտը, ու մտածելու ունակ մարդիկ հասկանում էին, որ պատերազմն արդեն դռան հետևում է, երկրի նախագահ, վարչապետ, ԱԺ նախագահ և մնացյալ պաշտոնյաներն արձակուրդների էին գնում։ Հասարակությունը՝ նույնպես։ Հիշենք նաև, որ երկիրը նախագահ էլ ունի։ Հիշենք նաև, որ բազմաթիվ ընդդիմադիր լիդերներ էլ ունի, որոնց «արձակուրդաունակությունը» պակաս չէ, և ովքեր ակտիվանում են միայն ուրիշների պրոցեսների ժամանակ՝ քվոտա կամ մասնաբաժին ստանալու համար։
Մյուս կողմից ակնհայտ է, որ ձևավորվել և ձևավորվում է հանրային գործիչների ու հանրային ակտիվի մի համայնք (բավականին պատկառելի), որը գնալու է ինքնակազմակերպման ճանապարհով, և որը պետք է կազմակերպի պետության կազմաքանդման դիմադրությունն ու պատմության գիրկն ուղարկի այս վիճակին հասցրած իշխանությանը (և ընդհանրապես բոլոր նրանց, ովքեր խանգարում են երկրի առողջացմանը)։
Այսօր հրապարակում Բագրատ Սրբազանն է, որի գործոնն ունի միաժամանակ կոնսոլիդացման և դաշտի մաքրման մեծ պոտենցիալ։ Մարդը, որը չունի նյութական ակնկալիքներ և շարժմանը միացողներից պահանջում է անել նույնը, կարող է հասնել դաշտի առողջացմանը՝ համախմբելով գաղափարական տարբեր դաշտերում գործող, բայց երկրի հանդեպ սեփական պատասխանատվությունը գիտակցող լայն շրջանակների։ Նոր հանրային դաշտն իրական այլընտրանք պիտի դառնա գործող իշխանություններին, որոնց ապաշնորհության (կամ՝ պայմանավորվածությունների) հետևանքով պետությունը ներսից ու դրսից անկառավարելի է դարձել։
Հանրությանը պիտի ներկայացվի իրավիճակը շտկելու և երկրի կառավարելիությունը վերադարձնելու հստակ, հասկանալի տեսլական։

Необходимо представить четкое видение возвращения управляемости страны, иначе получается, что наше государство «пожирают» снаружи, а мы своим поведением – изнутри — Ваге Ованнисян
В одной части города нет электричества, в другой нет воды, улицы в плачевном состоянии․ Страна по большому счёту неуправляема.
Азербайджан выдвигает все более жесткие требования, США говорят, что должны быть серьезные компромиссы (понятно, кто уступит). В этих условиях власти отправляются в беззаботный отпуск на месяц или несколько недель. Единственное рабочее занятие – велосипед.
Ситуацию дополняет фактор безмолвного общества, которое ко всему приспосабливается. Кстати, такая же картина была и в 2020 году, когда в воздухе висел запах войны, и мыслящие люди понимали, что война уже на пороге, а президент страны, премьер-министр, спикер Национального собрания и другие чиновники уходят в отпуск. Общество тоже. Давайте вспомним, что в стране есть президент. Давайте также вспомним, что в ней есть много оппозиционных лидеров, у которых нет недостатка в «способности к отпуску», и которые активны только во время чужих процессов, чтобы получить квоту или долю.
С другой стороны, очевидно, что сформировалось и формируется (вполне респектабельное) сообщество общественных деятелей и общественного актива, которое пойдет по пути самоорганизации и должно организовать сопротивление развалу государства и убрать правительство, доведшее страну до такого состояния (и вообще всех тех, кто мешает восстановлению страны).
Сегодня на площади находится Баграт Србазан, фактор которого имеет большой потенциал для консолидации и одновременно расчистки поля. Человек, не имеющий материальных ожиданий и требующий того же от присоединяющихся к движению, может добиться оздоровления поля, консолидировав широкие круги, действующие в разных идеологических полях, но осознавая собственную ответственность перед страной. Новая публичная сфера должна стать реальной альтернативой существующей власти, чья неэффективность (или в результате сговора) сделала государство неуправляемым как изнутри, так и снаружи.
Общественности необходимо представить четкое, понятное видение исправления ситуации и возвращения управляемости страны.