Հայկական կողմն առաջարկել է ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի երկկողմ հանդիպում՝ ՄԹ-ում գագաթաժողովի շրջանակներում, սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել է․ ԱԳՆ
18/07/2024 14:43
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հայկական կողմն առաջարկել է Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի երկկողմ հանդիպում ունենալ ՄԹ-ում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի շրջանակներում, սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել է առաջարկը։
«Հայկական կողմի առաջարկն ուժի մեջ է:
Հայկական կողմը նաև վերահաստատում է իր առաջարկը` ինտենսիվացնել բարձր և բարձրագույն մակարդակով բանակցությունները և մեկ ամսվա ընթացքում հասնել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը», - նշում են նախարարությունից։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել էր, թե հայկական կողմը հրաժարվել է  Բրիտանիայում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից։

Армянская сторона предложила провести двустороннюю встречу премьер-министра Армении и президента Азербайджана в рамках саммита в Великобритании, но азербайджанская сторона его отклонила — МИД
18/07/2024 15:37
По сообщению МИД Армении, армянская сторона предложила провести двустороннюю встречу премьер-министра Армении и президента Азербайджана в рамках саммита Европейского политического сообщества, однако азербайджанская сторона его отклонила.
«Предложение армянской стороны остается в силе.
Армянская сторона также подтверждает свое предложение интенсифицировать переговоры на высоком и высшем уровнях и подписать договор о мире в течение месяца», - говорится в сообщении.
Напомним, помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что армянская сторона отказалась от встречи с Ильхамом Алиевым в рамках Европейского политического сообщества в Великобритании.