Փաշինյան-Ալիև հանդիպման տապալումն ուղիղ կապված է հուլիսի 1-ին նախատեսված երկու երկրների միջև կանոնակարգերի շուրջ համաձայնության ձախողման հետ․ Աբրահամյան
19/07/2024 10:15
Լոնդոնում Փաշինյան-Ալիև հանդիպման տապալումն ուղիղ կապվածություն ունի հուլիսի 1-ին նախատեսված երկու երկրների միջև կանոնակարգերի շուրջ համաձայնության ձախողման հետ։ Այդպես է կարծում ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ պատգամավորի՝ նվազագույնը 3 խնդիր կա, որոնք կա´մ առանձին կա´մ 3-ը միասին ազդել են երկկողմ օրակարգի ձևավորման և դրա հիման վրա հանդիպում կազմակերպելու վրա:
«Առաջինը, ինչպես նշեցի, սահմանազատման հետ կապված խնդիրներն են, իսկ ավելի կոնկրետ` այն քայլերի հաջորդականությունն ու մոտեցումները, որոնք մինչև այս պահը չեն համաձայնեցվել, չնայած՝ կար նախապես սահմանված ժամկետ:
Երկրորդ, Ադրբեջանի` վերջին շրջանում ակտիվ առաջ տարվող ՀՀ սահմանադրության փոփոխության հարցը, որի վերաբերյալ ՀՀ իշխանությունը նշում է, որ փոփոխության անհրաժեշտություն տեսնում է, սակայն փորձում է ցույց տալ, թե դա ադրբեջանական պահանջով չէ:
Երրորդ, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների թեման շարունակում է օրակարգում մնալ, իսկ դրա` տարբեր սցենարներով հանգուցալուծման հարցը, ոչ միայն ռեգիոնալ, այլ աշխարհաքաղաքական տարբեր կենտրոնների ուշադրության և ուղիղ միջամտության դաշտում է:
Չնայած այս գործոններին, չի բացառվում, որ մոտ ապագայում երկկողմ հանդիպում, այնուամենայնիվ, կայանա, որովհետև ՀՀ իշխանությունը բազմաթիվ նման իրավիճակներում ոչ միայն ընկրկել է, այլև դիրքորոշումների առումով` գնացել լուրջ նահանջների», - գրել է նա:

Провал встречи Пашинян-Алиев напрямую связан с провалом соглашения о регламенте между двумя странами, запланированного на 1 июля — Абрамян
19/07/2024 10:33
Провал встречи Пашинян-Алиев в Лондоне напрямую связан с провалом соглашения о регламенте между двумя странами, запланированного на 1 июля. Так считает депутат НС Тигран Абрамян.
По словам депутата, есть как минимум 3 проблемы, которые либо по отдельности, либо 3 вместе повлияли на формирование двусторонней повестки дня и организацию встречи на ее основе.
"Первое, как я уже сказал, - это проблемы, связанные с демаркацией, а точнее, последовательность шагов и подходов, которые до сих пор не согласованы, хотя были заранее определенные сроки.
Во-вторых, активно продвигаемый в последнее время Азербайджаном вопрос внесения изменений в конституцию Республики Армения, по поводу которого власти Армении заявляют, что видят необходимость внесения изменений, но пытаются показать, что это происходит не по требованию Азербайджана.
В-третьих, тема региональных коммуникаций остается на повестке дня, а вопрос ее разрешения в различных сценариях находится в поле внимания и прямого вмешательства не только региональных, но и геополитических центров.
Несмотря на эти факторы, не исключено, что двусторонняя встреча состоится в ближайшее время, поскольку во многих подобных ситуациях власти Армении не только отступали, но и делали серьезные отступления в своих позициях", - написал он.