Բոլորս Նիկոլ Փաշինյանի պատանդներն ենք այս պահին՝ անկախ նրանից, թե որտեղ ենք գտնվում՝ «Նուբարաշեն» ՔՀԿ-ո՞ւմ, թե՞ ԲԴԽ գլխամասում. Արմեն Աշոտյան
«5 հարց՝ Արմեն Աշոտյանին» հեռակա զրույցի շրջանակներում ՀՀԿ փոխնախագահ, քաղբանտարկյալ Արմեն Աշոտյանը դարձյալ պատասխանել է քաղաքացիների հարցերին:
Քաղաքացի Արշալույս Սարյանը նրան հարցրել է. «Ո՞նց եք վերաբերվում ԲԴԽ որոշմանը՝ կապված Ռոբերտ Քոչարյանի գործով՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, և Ձեր գործով՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանի հետ»:
Արմեն Աշոտյանը կալանավայրից պատասխանել է. «ԲԴԽ տվյալ որոշումն ապացուցում է, որ ՀՀ դատական համակարգը ոչ միայն հիվանդ է, այլև նրա վիճակն ավելի է ծանրանալու։ Երկու դատավորներն էլ ակնհայտ քաղաքական գործերով իշխանահաճո որոշումներով են հայտնի։ Մասնավորապես` ներկայիս իշխանական ռեժիմի քաղաքական հակառակորդներին անազատության մեջ պահելով։ Ինչպես տեսնում եք, դա չի փրկել նրանց Կարեն Անդրեասյանի անսահման ծառայամտությունից և հիվանդագին ամբիցիաներից։
ԲԴԽ այդ որոշումը մի նպատակ ունի՝ էլ ավելի կախյալ և կառավարելի դարձնել դատական համակարգը՝ «бей своих, чтобы чужые боялись» սկզբունքով։ Այն, որ այս ռեժիմը սիրում է օգտագործել մարդկանց և դեն նետել, վաղուց պարզ էր։ Սակայն ես չեմ չարախնդում, որովհետև թե՛ մենք բոլորս, թե՛ Դանիբեկյանն ու Դոլմազյանը, թե՛ անգամ Կարեն Անդրեասյանը Նիկոլ Փաշինյանի պատանդներն ենք այս պահին՝ անկախ նրանից, թե որտեղ ենք գտնվում՝ «Նուբարաշեն» ՔՀԿ-ո՞ւմ, թե՞ ԲԴԽ գլխամասում։
Բոլոր միջազգային հիմնական զեկույցներով և սոցիալական հարցումներով Հայաստանի դատական համակարգը քաղաքականացված է և կախյալ։ ԲԴԽ վերջին որոշումը ոչ միայն չի փարատել այս մեղադրանքները, այլ ճիշտ հակառակը՝ ապացուցում է դրանք առնվազն կախյալության և քաղաքականացվածության առումով»։

Все мы на данный момент являемся заложниками Никола Пашиняна, независимо от того, где мы находимся, в УИУ «Нубарашен» или в головном офисе ВСС — Армен Ашотян
20/07/2024 20:58
В рамках онлайн-беседы «5 вопросов Армену Ашотяну» вице-президент РПА, политзаключенный Армен Ашотян вновь ответил на вопросы граждан.
Гражданка Аршалуйс Сарьян спросила его: "Как вы относитесь к решению Высшего судебного совета относительно судьи Анны Данибекян по делу Роберта Кочаряна и судьи Ваге Долмазяна по вашему делу?"
Армен Ашотян ответил из СИЗО. "Это решение Высшего судебного совета доказывает, что судебная система Республики Армения не только больна, но и ее состояние будет ухудшаться. Оба судьи известны своими проправительственными решениями по явно политическим делам. В частности, удерживая в тюрьмах политических оппонентов нынешнего правительственного режима. Как видите, это не спасло их от безграничного раболепия и больных амбиций Карена Андреасяна.
Данное решение ВСС преследует одну цель: сделать судебную систему еще более зависимой и управляемой, основываясь на принципе «бей своих, чтобы чужие боялись» . То, что этот режим любит использовать людей и выбрасывать их, давно понятно. Однако я не высмеиваю, потому что все мы, и Данибекян, и Долмазян, и даже Карен Андреасян, на данный момент являемся заложниками Никола Пашиняна, независимо от того, где мы находимся, в УИУ «Нубарашен» или в головном офисе ВСС.
Согласно всем основным международным отчетам и социальным опросам, судебная система Армении политизирована и зависима. Последнее решение ВСС не только не развеяло этих обвинений, а наоборот, доказывает их, по крайней мере, в плане зависимости и политизации».