ՀՀ իշխանություններն իմացել են Ադրբեջանի սպասվող գործողությունների մասին, բայց նրանց ասվել է, որ հայտարարեն՝ ՀՀ-ն չի արձագանքելու․ ՌԴ դիվանագետի գաղտնազերծումները
20/07/2024 11:08
ՌԴ ԱԳ նախարարի պաշտոնաթող ավագ խորհրդական Ալեքսանդր Անանևը որոշակի գաղտնազերծումներ է արել 2023 թվականին Արցախում ծավալված իրադարձությունների և նախապատերազմական շրջանում տեղի ունեցած գաղտնի հանդիպումների մասին: Այս մասին գրում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Վերջինս նշել է, որ 2023թ. սեպտեմբերին՝ Արցախում սկսված ռազմական գործողություններից 2-3 օր առաջ, Թուրքիայում հանդիպել են ՌԴ, ԱՄՆ և ԵՄ ներկայացուցիչները:
Նրա խոսքով, ՌԴ-ն փորձել է կանխել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծվող էսկալացիան, սակայն ԱՄՆ-ը դեմ է եղել:
ՌԴ դիվանագետի հավաստմամբ, ՀՀ իշխանություններն իմացել են Ադրբեջանի սպասվող գործողությունների մասին, բայց նրանց ասվել է, որ հայտարարեն, թե Հայաստանը որևէ կերպ չի արձագանքելու այդ գործընթացին:
Միանգամից նշեմ, որ Անանևի պնդումը, որ ՌԴ-ն փորձել է կանխել էսկալացիան, որևէ ձևով չի արդարացնում ՌԴ անկարողությունը` Արցախի դեմ լայնամասշտաբ պատերազմը չկասեցնելու կամ ավելի վաղ փուլում չկանգնեցնելու հարցում:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ իշխանություններին՝ սրանք ամենաբարձր մակարդակով խոստովանել են, որ դեռ 2018-ին էին ցանկանում հանձնել Արցախը, այնպես որ, նրանց մասով ամեն ինչ վաղուց էր պարզ:
Առհասարակ, միջազգային դերակատարները` յուրաքանչյուրն իր պատասխանատվության մասով, որևէ լուրջ քայլ չձեռնարկեց Արցախի բլոկադան թույլ չտալու, Ադրբեջանին զսպելու, արցախահայերի բռնի տեղահանությունը կանխելու համար:
Հիմա բոլորը փորձում են արդարանալ, պատասխանատվությունը միմյանց դաշտ փոխանցել, տպավորություն ստեղծել, թե պայքարում են արցախցիների իրավունքների վերականգնման կամ հումանիտար խնդիրների վերացման շուրջ։ Իսկ իրականում նրանց թույլտվության ու լուռ համաձայնության ներքո, Ադրբեջանը նախ 2020-ին լայնամասշտաբ գործողություններ ձեռնարկեց Արցախի դեմ, 2021-22-ին արդեն ՀՀ-ի դեմ ագրեսիայի դիմեց, իսկ 2023-ին ուժի միջոցով ամբողջությամբ օկուպացրեց Արցախը»:

Власти Армении узнали о действиях Азербайджана, но им было приказано заявить, что Армения никак не будет реагировать на этот процесс: Разоблачения экс-советника МИД России
20/07/2024 12:17
Отставной старший советник министра иностранных дел России Александр Ананьев  в 2023 году сделал некоторые разоблачения о событиях  в Арцахе и секретных встречах, имевших место в довоенный период. Об этом на своей странице в Facebook написал секретарь фракции «Честь имею» НС Тигран Абрамян.
«Последний отметил, что  сентябре 2023 года, за 2-3 дня до начала военных действий в Арцахе, в Турции встретились представители России, США и ЕС. По его словам, Россия пыталась предотвратить эскалацию, развязанную Азербайджаном, но США были против.
По словам российского дипломата, власти Армении знали об ожидаемых действиях Азербайджана, но им было приказано заявить, что Армения никак не будет реагировать на этот процесс.
Сразу отмечу, что утверждение Ананьева о том, что Россия пыталась предотвратить эскалацию, никоим образом не оправдывает неспособность России остановить полномасштабную войну против Арцаха или остановить ее на более раннем этапе. Что касается властей Армении, то они на самом высоком уровне признали, что хотят передать Арцах в 2018 году, поэтому для них уже давно все было ясно.
В целом международные игроки, каждый под свою долю ответственности, не предприняли каких-либо серьезных шагов для предотвращения блокады Арцаха, сдерживания Азербайджана и предотвращения насильственного перемещения арцахских армян.
Сейчас все пытаются оправдаться, переложить ответственность друг на друга, создать впечатление, будто они борются за восстановление прав народа Арцаха или устранение гуманитарных проблем, а на самом деле с их разрешения и по молчаливому соглашению, Азербайджан впервые предпринял масштабные действия против Арцаха в 2020 году, 2021-22 годах - уже прибег к агрессии против Республики Армения, а в 2023 году полностью оккупировал Арцах силой», - отметил депутат.