«Հրապարակ». Ալիևը պայմանագրի ստորագրման նախապայման է առաջ քաշել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Շաբաթ օրը օկուպացված Շուշիից Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններից պարզ դարձավ, որ, հակառակ ՀՀ իշխանությունների հավաստիացումներին, թե խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը մոտ է, առնվազն առաջիկա 2 տարում դա չի կայանա։
Բանն այն է, որ Ալիևը պայմանագրի ստորագրման նախապայման է առաջ քաշել ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելը, իսկ Փաշինյանը սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդին հանձնարարել է նոր սահմանադրության հայեցակարգը ներկայացնել 2026-ի դեկտեմբերին: Մյուս նախապայմանը 30 տարուց ավելի ղարաբաղյան խնդրով զբաղվող Մինսկի խմբի լուծարումն է»։

«Грапарак»: Алиев выдвинул предварительное условие для подписания договора
Газета "Грапарак" пишет: "Из заявлений президента Азербайджана из оккупированного Шуши в субботу стало ясно, что, вопреки заверениям властей Армении о том, что подписание мирного договора близко, оно не произойдет, по крайней мере, в ближайшие 2 года.
Дело в том, что Алиев в качестве предварительного условия подписания соглашения выдвинул изменение Конституции Республики Армения, а Пашинян поручил Совету конституционных реформ представить концепцию новой конституции в декабре 2026 года. Еще одним предварительным условием является роспуск Минской группы, которая занимается Карабахской проблемой более 30 лет».