Գեղարքունիքում կառուցվում է Հայաստանի ամենախոշոր արևային կայանը
Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանի և Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանի հետ համատեղ աշխատանքային այց է կատարել Վարդենիս համայնքի Մեծ Մասրիկ գյուղի տարածքում կառուցման ընթացքի մեջ գտնվող «Մասրիկ-1» արեւային ֆոտովոլտային կայանի շինհրապարակ:
Շինարարական աշխատանքներն իրականացնող «Shtigen»  ընկերության ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ Գեղարքունիքի մարզում կառուցվում է Հայաստանի ամենախոշոր արևային կայանը, որը զբաղեցնում է 130 հեկտար տարածք և կունենա 62 մեգավատ հզորություն։
Շինարարությունը սկսվել է 2023 թվականի նոյեմբերից, որտեղ ներգրավվել է ավելի քան 130 աշխատակից, այդ թվում՝ Մեծ Մասրիկ բնակավայրից։
«Մասրիկ-1» արևային կայանը տարեկան արտադրելու է 128.332 գեգավատ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը կբավարարի ավելի քան 20 000 տնտեսության էներգետիկ կարիքները։
«Ի դեպ, այս ցուցանիշը թույլ կտա խուսափել տարեկան ավելի քան 54 000 տոննա ածխաթթու գազի արտանետումից։ Բացի այդ, կայանի կառուցման համար կօգտագործվի 114 984 արևային վահանակ։ Կայանի կառուցումը կատարվում է միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան։ Շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ավարտի հասցնել այս տարվա հոկտեմբերին»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

В Гегаркунике строится крупнейшая солнечная станция в Армении
Губернатор Гегаркуникской области Карен Саргсян вместе с министром ТУИ Армении Гнелом Саносяном и старостой общины Варденис Аароном Хачатряном совершили совместный рабочий визит на строительную площадку строящейся солнечной фотоэлектрической электростанции «Масрик-1» в районе села Мец Масрик общины Варденис.
Представители компании «Stigen», осуществляющей строительные работы, сообщили, что в Гегаркуникском марзе строится крупнейшая солнечная электростанция Армении, занимающая площадь 130 га и имеющая мощность 62 МВт.
Строительство началось в ноябре 2023 года, в нем было задействовано более 130 сотрудников, в том числе из населенного пункта Мец Масрик.
Солнечная электростанция «Масрик-1» будет производить 128 332 ГВтч электроэнергии ежегодно, чего будет достаточно для обеспечения электроэнергией более 20 000 домов.
Кстати, этот показатель позволит избежать выбросов более 54 тысяч тонн углекислого газа ежегодно. Кроме того, для строительства станции будет использовано 114 984 солнечных панелей.
Строительство станции ведется в соответствии с международными стандартами. Это подтверждают как местные, так и международные специалисты.