ՆԳՆ Փրկարար ծառայության և ՄԱԿ ՓԳՀ-ի միջև փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել
Հուլիսի 24-ին Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանն ընդունել է Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի Արտակարգ իրավիճակների հարցերով ավագ պաշտոնյա, ներկայացուցչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գվենոլենն Լե Կուստերին։
Կամո Ցուցուլյանը շնորհակալություն հայտնելով արդյունավետ գործընկերության համար՝ վստահություն է հայտնել, որ համագործակցության ընդլայնումը կնպաստի արտակարգ իրավիճակներում Փրկարար ծառայության կարողությունների կատարելագործմանը։
Նա կարևորել է արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պատրաստվածության ու պաշտպանության, արագ արձագանքման բարելավմանն ուղղված ջանքերը՝ մատնանշելով հատկապես Փրկարար ծառայության ներգրավվածությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցման գործընթացին։
Կամո Ցուցուլյանն ընդգծել է բնական աղետների ժամանակ ցանկացած առաջնային միջոցի կիրառման կարևորությունը՝ անդրադառնալով Թուրքիայում և Սիրիայում երկրաշարժի հետևանքների վերացման աշխատանքներում ՄԱԿ-ի INSARAG չափորոշիչներին համապատասխան հայկական քաղաքային որոնողափրկարարական թիմերի ներգրավվածությանը։
Գվենոլենն Լե Կուստերը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նշել է, որ Հուշագրի ստորագրումը համագործակցության շրջանակի ընդլայնմանն ուղղված քայլ է, ինչը կնպաստի արտակարգ իրավիճակների արձագանքման, կանչերի ընդունման հնարավորությունների կատարելագործմանն ու կարողությունների զարգացմանը։

Между СС МВД Армении и УВКБ ООН подписан меморандум о взаимопонимании
24 июля директор Спасательной службы-заместитель министра внутренних дел Камо Цуцулян принял старшее должностное лицо по чрезвычайным ситуациям, временно исполняющего обязанности представителя Управления верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев в Армении Гвенолен Ле Кустер.
Как сообщили в МВД, Камо Цуцулян, поблагодарив за эффективное партнерство, выразил уверенность, что расширение сотрудничества будет способствовать повышению возможностей спасательной службы в чрезвычайных ситуациях. Он подчеркнул важность усилий, направленных на повышение готовности и защиты населения в чрезвычайных ситуациях, быстрого реагирования, указав, в частности, на участие спасательной службы в процессе оказания помощи насильственно перемещенным лицам из Нагорного Карабаха.
Камо Цуцулян подчеркнул важность применения любых первоочередных мер во время стихийных бедствий, коснувшись участия армянских городских поисково-спасательных команд в работах по ликвидации последствий землетрясения в Турции и Сирии в соответствии с критериями ООН INSARAG.
Поблагодарив за теплый прием, Гвенолен Ле Кустер отметила, что подписание Меморандума является шагом к расширению рамок сотрудничества, что будет способствовать повышению эффективности работы. В конце встречи Камо Цуцулян и Гвенолен Ле Кастер подписали меморандум о взаимопонимании.