Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարությունը  անհասկանալի է․ ՀՀ ԱԳՆ
«Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հերթական հայտարարությունը Հայաստանի Հանրապետության բանակի կողմից Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին սադրիչ գործողությունների մասին անհասկանալի է:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի դիվանագիտական խողովակներով և հրապարակայնորեն արված առաջարկները սահմանային միջադեպերի և/կամ դրանց մասին տեղեկությունների հետաքննության՝ Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին՝ շարունակում են անարձագանք մնալ Ադրբեջանի կողմից: Նման մեխանիզմի գործարկումը հնարավորություն կտար պարզաբանել ցանկացած իրավիճակ և կկանխարգելեր իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկությունների տարածումը:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի Հանրապետությանն էսկալացիոն հռետորաբանության մեջ ներքաշելու փորձերն անընդունելի են: ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության օրակարգին և չի շեղվելու այս ռազմավարությունից:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի բարեփոխումներին, սպառազինության և տեխնիկայի ձեռքբերմանը, բազմիցս նշել ենք, որ մարտունակ բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է, և Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտում իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի պաշտպանությունից դուրս որևէ այլ նպատակ չունի: Բանակի բարեփոխումների գործընթացում Հայաստանի Հանրապետությունը գործում է բացառապես միջազգային իրավունքի շրջանակներում:
Նաև հիշեցնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դիվանագիտական խողովակներով և հրապարակային Ադրբեջանին առաջարկել է սպառազինությունների վերահսկման փոխադարձ մեխանիզմ ստեղծել և համապատասխան պայմանագիր կնքել, ինչը նույնպես Ադրբեջանը թողել է անպատասխան: Չնայած սրան, նաև այս առաջարկն է շարունակում մնալ ուժի մեջ»:

Заявление министерства обороны Азербайджана непонятно — МИД Армении
«Очередное заявление Министерства обороны Азербайджана о провокационных действиях армии Республики Армения на армяно-азербайджанской государственной границе непонятно.
Предложения, сделанные по дипломатическим каналам и публично аппаратом премьер-министра Республики Армения о создании совместного армяно-азербайджанского механизма по расследованию пограничных инцидентов и/или информации о них, продолжают оставаться без ответа со стороны Азербайджана. Запуск такого механизма позволил бы прояснить любую ситуацию и предотвратить распространение информации, не соответствующей действительности.
В то же время попытки втянуть Республику Армения в эскалационную риторику неприемлемы. Правительство Армении продолжает оставаться верным мирной повестке дня и не отступит от этой стратегии.
Что касается реформ Вооруженных Сил Республики Армения, приобретения вооружения и техники, мы неоднократно отмечали, что наличие боеспособной армии является суверенным правом любой страны, и Республика Армения в сфере обороны и безопасности не преследует никаких других целей, кроме защиты своей международно признанной территории. В процессе реформирования армии Республика Армения действует исключительно в рамках международного права.
Мы также напоминаем, что Республика Армения по дипломатическим каналам и публично предложила Азербайджану создать механизм взаимного контроля над вооружениями и заключить соответствующий договор, который Азербайджан также оставил без ответа. Несмотря на это, это предложение также остается в силе», - говорится в комментарии.