Սյունիքի անվտանգային ողջ միջավայրն ու ենթակառուցվածքային տրամաբանությունը փոխվել է` անգամներով խոցելի դարձնելով ոչ միայն բուն մարզը, այլև` հանրապետությունն առհասարակ. Տիգրան Աբրահամյան
Կան խնդիրներ, որոնք լրատվական խառը լրահոսի և գերհագեցած իրադարձությունների ֆոնին այդպես էլ խորը դիտարկման չեն ենթարկվում, նման դիտարկում է արել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Օրինակ` վերջին 4 տարվա ընթացքում ամբողջությամբ փոխվել է Գորիս քաղաքի դիրքն ու նշանակությունը, որը արմատական փոփոխություն է բերել համայնքին` անվտանգությունից մինչև կենցաղ:
Մինչև 2020 թվականը Գորիսը առանցքային խաչմերուկ էր և´ դեպի Արցախ, և´ դեպի Իրան: Դեռ չեմ ասում, որ սահմանագծի առումով Ադրբեջանի հետ հսկայական հեռավորության վրա էր գտնվում:
Վերջին տարիներին Սյունիքի անվտանգային ողջ միջավայրն ու ենթակառուցվածքային տրամաբանությունը փոխվել է` անգամներով խոցելի դարձնելով ոչ միայն բուն մարզը, այլև հանրապետությունն առհասարակ»,- գրել է նա:

Вся среда безопасности и инфраструктурная логика Сюника изменилась, что сделало уязвимым не только саму область, но и республику в целом — Тигран Абрамян
Есть проблемы, которые не подлежат глубокому рассмотрению на фоне различных новостей и перенасыщенных событий, такое наблюдение сделал секретарь фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
«Например, за последние 4 года положение и значение города Горис полностью изменились, что привело к радикальным изменениям в сообществе, от безопасности до повседневной жизни.
До 2020 года Горис был ключевым перекрестком как в Арцах, так и в Иран. Я еще не говорю, что он был на огромном расстоянии от Азербайджана по линии границы.
За последние годы изменилась вся среда безопасности и инфраструктурная логика Сюника, что сделало уязвимым не только саму область, но и республику в целом", - написал он.