ՀՀ-ն հանձնառու է պայմանավորվածությունների կատարմանը և նույնն ակնկալում է Թուրքիայից. ԱԳՆ
Հայաստանի Հանրապետությունը հանձնառու է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունների կատարմանը և Անկարայից էլ նույնն է ակնկալում:
Այս մասին Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանն ի պատասխան` հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
ՀՀ ԱԳՆ-ից պարզաբանել են, որ Երևանն Անկարայից նույն հանձնառությունն ու պատրաստակամությունն է ակնկալում, այդ թվում` նաև երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար հայ-թուրքական ցամաքային սահմանի բացման հարցում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հարցով հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպմանը, ապա ԱԳՆ-ում նշել են, որ հստակ պայմանավորվածության առկայության պարագայում հանրությունը կիրազեկվի պատշաճ ժամկետում։

Армения привержена договоренностям о нормализации с Турцией, но ждет от Анкары того же — МИД
Армения привержена выполнению всех договоренностей, достигнутых в рамках процесса нормализации отношений с Турцией, и ожидает от Анкары того же. Об этом Sputnik Армения сообщили в Министерстве иностранных дел в ответ на письменный запрос.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не исключил возможности открытия границы с Арменией в случае позитивного исхода мирного процесса между Ереваном и Баку.
При этом в армянском МИД пояснили, что Ереван ожидает аналогичной готовности и приверженности от Анкары, в том числе и по вопросу открытия сухопутной армяно-турецкой границы для граждан третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта.
Что касается встречи специальных представителей по процессу нормализации отношений между Арменией и Турцией, то в МИД отметили, что "общество узнает о сроках только при наличии четких договоренностей".