Փոքր Վեդիի մանկապարտեզում բռնության ենթարկված երեխայի ծնողները բողոք չեն ներկայացրել դաստիարակի դեմ. News.am
27/07/2024 13:37
Փոքր Վեդիի մանկապարտեզում բռնության ենթարկված երեխայի ծնողները բողոք չեն ներկայացրել դաստիարակի դեմ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Փոքր Վեդիի վարչական շրջանի ղեկավար Կարեն Ստեփանյանը:
Ստեփանյանը նշում է, որ ինքը մանկապարտեզի որեւէ դաստիարակից նման վերաբերմունք չէր սպասում, քանի որ անձամբ բոլորին ճանաչում է, իսկ տեսանյութի դաստիարակին առավել եւս, քանի որ 10 տարի միասին են սովորել նույն դասարանում:
«Այն օրվանից, երբ նշանակվել եմ վարչական շրջանի ղեկավար, այդ հարցը շատ խիստ է դրվել, եւ մինչեւ հիմա որեւէ  ծնող կամ աշխատակից չի դիմել, որ նման խնդիր կա: Երեկ համացանցից ենք իմացել այս դեպքի մասին, անմիջապես համայնապետը տեղեկացվել է եւ հաղորդում է տրվել ոստիկանություն»,- ասել է նա: Ստեփանյանը նշել է, որ երեխայի ծնողները նույնպես երեկ են իմացել կատարվածի մասին:
«Ես զանգահարել եմ ծնողին, ասաց, որ առաջին անգամ է լսում, որ երեխայի հետ նման բան է կատարվել, նույնիսկ ծնողները չեն իմացել, քանի որ իրենց հետ ամեն օր շփվում եմ: Ինչքանով որ ես տեղյակ եմ, ծնողները որպես այդպիսին բողոք չեն ներկայացրել, սակայն վարույթ է նախաձեռնվել, եւ, իմ կարծիքով, նման դեպքերը պետք է առհասարակ բացառվեն բոլոր տեղերում, դա չի քննարկվում: Բայց դե ծնողները ճանաչում են դաստիարակին, հասկանում են, գիտակցում են, որ մարդը սխալվելու իրավունք ունի, բայց ճանաչելով այդ մարդուն եւ հասկանալով շարժառիթը հարց է առաջանում՝ ինչու է մայիսին նկարահանված տեսանյութը նոր հրապարակվում: Եթե դա չեք պահել ինչ-որ մեկին շանտաժ անելու համար, ինչ-որ մեկին թանկով վաճառելու համար, լավ եթե դուք դա թաքցնում եք, այդ մարդը ամեն օր կարող է մի երեխա ծեծել»,- նշել է համայնքապետը եւ հավելում, որ ինքն էլ չի կարող ասել, թե որն է տեսանյութը հիմա հրապարակելու շարժառիթը:
Ստեփանյանը նշել է, որ դաստիարակը 3 տարի է, ինչ աշխատում է, բոլորի համար էլ շոկային է, որ նման բան կարող էր անել. «Լավ բան չի եղել թե գյուղի համար, թե մանկապարտեեզի եւ թե դաստիարակի համար: Նա մանկահասակ երեխաներ ունի, ծնողներ ունի, համացանցում դնել մի ժամում սարքել մարդասպան՝ չգիտեմ: Շատ վատ երեւույթ է, շատ տհաճ է, ոստիկանությունը կպարզի, սխալվել է, թող պատժվի, բայց դնել ողջ հանրապետությունով վարկաբեկել, վերջապես հայ կին է, հայ մայր է, թող օրենքի ողջ խստությամբ պատժվի: Բայց զարմանում եմ՝ ոնց կարելի է մի ամիս այդ տեսանյութը պահել, կարող է ամեն օր երեխա ծեծվեր, սպասում էին ինչ-որ պահի, որ հրապարակեին, կպարզվի այս ամենը»:

Родители избитого в детсаду Покр Веди ребенка не подали жалобу против воспитательницы — News.am
Родители ребенка, который был избит воспитательницей в детском саду Покр Веди, не представили жалобу против воспитательницы. Об этом в беседе с News.am сообщил административный руководитель Покр Веди Карен Степанян.
Степанян заявил, что не ожидал такого отношения ни от одного воспитателя детского сада, поскольку всех их знает лично, а воспитательницу на видео тем более, ведь они вместе учились в одном классе 10 лет.
«С того дня, как меня назначили главой административного района, этот вопрос ставился очень строго, и до сих пор ни один родитель или сотрудник не жаловался на наличие такой проблемы. Об этом происшествии мы узнали вчера из Интернета, глава общины  был немедленно проинформирован и было написано заявление в полицию», - сказал он. Степанян отметил, что вчера о случившемся узнали и родители ребенка.
«Я позвонил родителю, он сказал, что впервые слышит, что с ребенком случилось что-то подобное, даже родители не знали, потому что я общаюсь с ними каждый день. Насколько мне известно, родители не подали жалобу как таковую, но разбирательство было возбуждено, и, по моему мнению, подобные случаи вообще должны быть исключены во всех местах, это не обсуждается. Но да, родители знают ученика, понимают, осознают, что человек имеет право на ошибку, но зная этого человека и понимая мотив, возникает вопрос, почему видео, снятое в мае, публикуется только сейчас.
«Если вы не сохранили его не для того, чтобы кого-то шантажировать, чтобы продать кому-то подороже, ну, если бы вы это скрывали, этот человек мог бы каждый день бить ребенка», - отметил  глава общины, добавив, что он тоже не может  сказать, по каким мотивам видео выложили сейчас.
Степанян отметил, что воспитательница работает уже 3 года, всех шокирует, что она могла такое сделать.
«Это не пошло на пользу селу, детскому саду и учителю. У нее маленькие дети, у нее есть родители, выложить это в Интернет и за час сделать из нее убийцу, я не знаю... Это очень плохое явление, очень неприятное, полиция узнает, допустили ошибку, пусть накажут, но дискредитировать на всю республику... В конце концов она армянка, армянская мать, пусть она будет наказана по всей строгости закона. Но я удивляюсь, как они могли хранить это видео месяц, может быть, ребенка каждый день били, они ждали определенного момента, чтобы его опубликовать, все это выяснится», - сказал он.
Отметим, что в Интернете было опубликовано видео, как воспитательница избивает готовящего ко сну ребенка. По разным данным, инцидент произошел в детском саду села Покр Веди.
«Ты меня уже утомил», - говорит женщина на видео, избивая его, а ребенок, плача, пытается убежать от нее. По факту инцидента возбуждено уголовное дело. Учительница задержана на 72 часа.