Արևմուտքը Փաշինյանի ռեժիմին տրամադրեց քարոզչական փամփուշտներ՝ գեոպոլիտիկ շրջադարձը շարունակելու համար․ Արմեն Աշոտյան
27/07/2024 20:04
Չտեսնել Փարիզը և մեռնել
Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի մասին Բրյուսելի որոշումը կանխատեսելիորեն քարոզչական և տեղեկատվական օպերացիաների թրենդային թեմա դարձավ Հայաստանում:
Այդ որոշումն իրոք երկար սպասված էր և դեռևս նախորդ իշխանությունների քաղաքական օրակարգի մաս էր Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում: Ավելին, 2017թ. նոյեմբերին Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովին, որին մասնակցում էր ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, եզրափակիչ հռչակագրում հարցին վերաբերող ձևակերպումը վիզաների ազատականացման երկխոսության անհապաղ և շուտափույթ մեկնարկ էր ենթադրում:
Այդ դեպքում ինչո՞ւ այս որոշումը կայացվեց գրեթե 7 տարի անց և հենց այս փուլում:
Տվյալ հարցերին ճշգրիտ պատասխանելու համար պետք է հստակ հասկանալ, որ երկխոսության մեկնարկի որոշման համար հարկավոր են երկու իրար լրացնող բաղադրիչ՝ տեխնիկական և քաղաքական:
Տեխնիկական բաղադրիչը ենթադրում է մի շարք պահանջների բավարարում հայցվոր երկրի կողմից և առանձին աշխատանք՝ ԵՄ անդամ երկրներից յուրաքանչյուրի հետ: Իսկ քաղաքական բաղադրիչը բացառապես ռեգիոնալ և գլոբալ մթնոլորտներից բխող ԵՄ ղեկավարության քաղաքական կամքն է արտահայտում:
«Թե ինչու սպասեցինք յոթ տարի» հարցի պատասխանը շատ հստակ է: Տեխնիկական առումով 2018թ.-ից հետո Հայաստանում իշխանության եկած ռեժիմը չուներ համապատասխան գիտելիք, պրոֆեսիոնալիզմ, հմտություններ՝ ժամանակին և որակով իրականացնելու պահանջվող աշխատանքների ծավալը:
Այս առումով ուզում եմ հիշեցնել, որ իրականում մեր երկրում առկա էր մեծ ինտելեկտուալ և արհեստավարժ ներուժ, որը, օրինակ, 2011-2013թթ. հսկայական աշխատանք տարավ ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախապատրաստման փուլում, և դրա շնորհիվ բազմաթիվ ցուցիչներով Հայաստանը դիտվում էր որպես «գերազանցիկ երկիր»՝ Ուկրաինայի, Մոլդովայի և Վրաստանի համեմատ:
Ինչ վերաբերում է քաղաքական հարցին, ապա 2018թ.-ի «թավշյա, ժողովրդական» հեղափոխության» կուտը Բրյուսելը չէր կերել, իսկ «հեղափոխական տեսարանները» բավարար չէին ԵՄ-ի ղեկավարությանը Հայաստանի դիմաց կանաչ լույս վառելու համար:
Ինչո՞ւ հարցը դրական լուծում ստացավ հիմա:
Վերջին տարիների «եվրոպական» քարոզչությունը, որն իրականացվում է Փաշինյանի ռեժիմի կողմից, կարիք ունի որոշակի «հաջողությունների պատմության»:  Չէ՞ որ 2.6 մլրդ եվրոյի խոստացված ներդրումները դոփում են այս կառավարության ապիկարության պատճառով, ինչպես փաստացի խոստովանել էին ֆինանսների նախարարը և ԱԳՆ փոխնախարարը: Չէ՞ որ ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բրյուսելյան եռակողմ հանդիպման ընթացքում մեր երկրին խոստացված տարեկան մի քանի տասնյակ միլիոնի խոստումն ընդամենը ծիծաղ առաջացրեց Հայաստանում: Չէ՞ որ, ի հակառակ դեմոկրատական լոլոների՝ Արևմուտքը շարունակում է սատարել Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմին:
Ահա այս պայմաններում կայացվեց քաղաքական որոշում ՀՀ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսությունը սկսելու մասին, որպեսզի Փաշինյանի ռեժիմին տրամադրվեն քարոզչական փամփուշտներ՝ գեոպոլիտիկ շրջադարձը շարունակելու համար: Ժողովրդական լեզվով ասած՝ այդ որոշումը ո՛չ հաց է ուզում, ո՛չ ջուր, և փաստացի ոչ մի բան չի արժեցել Բրյուսելի համար: Ենթադրվող երկխոսությունը տարիներ կտևի ոչ միայն՝ եվրոպական բյուրոկրատիայի, այլև նախևառաջ՝ գործող կառավարության ապիկարության պատճառով: Եվ դեռ հայտնի չէ, թե ինչով կավարտվի, քանզի այս փուլում արդեն քաղաքական որոշում կայացնելը քիչ է լինելու, մինչև չապահովվեն ԵՄ-ի կողմից առաջադրվող բոլոր տեխնիկական պահանջները:
Լավ է, որ այդ որոշումը կայացվել է: Վատ է, որ այդքան ուշ: Էլ ավելի վատ է, որ որպես գեոպոլիտիկ գազար՝ օգտագործվում է մարդկանց ուղեղը լվանալու համար: Որովհետև գեոպոլիտիկ մտրակները միայն սաստկանալու են:

Запад снабдил режим Пашиняна пропагандистскими пулями для продолжения геополитического поворота — Армен Ашотян
28/07/2024 00:40
Не увидеть Париж и умереть
Решение Брюсселя начать диалог о либерализации визового режима с Арменией предсказуемо стало актуальной темой пропагандистских и информационных операций в Армении.
Это решение действительно было долгожданным и до сих пор было частью политической повестки предыдущих властей в отношениях Армения-ЕС. Более того, на саммите Восточного партнёрства в Брюсселе в ноябре 2017 года, на котором присутствовал третий президент Армении Серж Саргсян, формулировка по данному вопросу в итоговой декларации подразумевала немедленное и скорейшее начало диалога по визовой либерализации.
Тогда почему это решение было принято почти 7 лет спустя и именно на этом этапе?
Чтобы точно ответить на эти вопросы, необходимо четко понимать, что решение о начале диалога требует двух взаимодополняющих компонентов: технического и политического.
Техническая составляющая предполагает выполнение ряда требований страной-заявителем и отдельную работу с каждым из государств-членов ЕС. А политическая составляющая выражает исключительно политическую волю руководства ЕС, вытекающую из региональной и глобальной атмосферы.
Ответ на вопрос «почему мы ждали семь лет» предельно ясен. С технической точки зрения режим, пришедший к власти в Армении после 2018 года, не обладал соответствующими знаниями, профессионализмом и навыками для выполнения необходимого объема работ в срок и качественно.
В этой связи хотелось бы напомнить, что наша страна на самом деле обладала огромным интеллектуальным и профессиональным потенциалом, который, например, в 2011-2013 годах проделал большую работу при подготовке Соглашения об ассоциации с ЕС, и благодаря этому Армения по многим показателям считалась «страной-отличницей» по сравнению с Украиной, Молдовой и Грузией.
Что касается политического вопроса, то Брюссель не поверил в «бархатную, народную» революцию 2018 года, а «революционных сцен» оказалось недостаточно, чтобы руководство ЕС дало Армении зеленый свет.
Почему сейчас вопрос решился положительно?
«Европейская» пропаганда, проводимая режимом Пашиняна в последние годы, нуждается в определенной «истории успеха». А ведь обещанные инвестиции в 2,6 миллиарда евро топчутся на месте из-за некомпетентности этого правительства, как фактически признали министр финансов и заместитель министра иностранных дел.
Ведь обещание нашей стране нескольких десятков миллионов ежегодно в ходе трехсторонней встречи РА-ЕС-США в Брюсселе вызвало в Армении лишь смех. Ведь вопреки демократическим лозунгам Запад продолжает поддерживать диктаторский режим Азербайджана.
В этих условиях было принято политическое решение начать диалог с РА по либерализации визового режима, чтобы обеспечить режим Пашиняна пропагандистскими пулями для продолжения геополитического поворота. Говоря простым языком, решение – это ни хлеб, ни вода, и оно практически ничего не стоило Брюсселю. Предполагаемый диалог займет годы не только из-за европейской бюрократии, но прежде всего из-за некомпетентности нынешнего правительства. И пока неизвестно, чем это закончится, потому что на данном этапе принятие политического решения будет недостаточно, пока не будут выполнены все технические требования, предъявляемые ЕС.
Хорошо, что это решение было принято. Жаль, что так поздно. Хуже того, его используют как геополитическую морковку для промывания мозгов людям. Потому что геополитический удар будет только усиливаться.