Սպասել, որ Հայաստանի իշխանությունն Էրդողանի խոստովանությունը հօգուտ մեզ կօգտագործի, միամտություն է. այս իշխանությունը հենց նրանց համար է աշխատում. Լոքմագյոզյան
29/07/2024 13:27
Իսրայել-Թուրքիա հարաբերություններն այնքան վատ չեն, որքան որ երևում է առաջին հայացքից, և այնպես չէ, որ Թուրքիան մեծ-մեծ խոսելը գործողության է վերածելու։ Գազայի հետ կապված շատ խոսում է, բայց գետնի վրա լուրջ քայլեր չկան։ Այսպիսով, Էրդողանն ուղղակի արաբների, մուսուլմանական աշխարհի աչքերին «թոզ է փչում»։ Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց Միջինարևելյան ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն Տիրան Լոքմագյոզյանը։
«Թուրքիայում իշխանական պատգամավորներ կան, որ սերտ հարաբերությունների մեջ են Իսրայելի հետ, տնտեսական լուրջ համագործակցություն ունեն։ Այսօրվա պայմաններում Թուրքիան Իսրայելի հետ հարաբերությունները փչացնողը չէ, մեկ անգամ չի եղել, որ թեժացած թվացող հարաբերությունների պայմաններում տնտեսական լուրջ շրջանառություն են ունեցել երկուստեք։
Ինչ վերաբերում է Արցախում պատերազմն առաջնորդելու Էրդողանի ինքնախոստովանությանը՝ դա ցուցիչն է այն բանի, որ Էրդողանը լուրջ չի վերաբերվում ո՛չ Հակաստանին, ո՛չ միջազգային իրավունքին»։
Լոքմագյոզյանն ընդգծում է՝ եթե Իսրայել-Թուրքիա հարաբերություններում տեսնում ենք Թուրքիայի կողմից հոխորտանք, իսկ խորքում՝ կառուցողական հարաբերութուններ, ապա Հայաստանի դեպքում ճիշտ հակառակն է՝ կարող է Թուրքիայի կողմից հոխորտանք չլինել, բայց գետնի վրա թշնամություն է։
Սպասել, որ Հայաստանի իշխանությունը Էրդողանի խոստովանությունը կօգտագործի, ըստ նրա, միամտություն է. «Այս իշխանությունը հենց նրանց համար է աշխատում, ինչու պիտի դա խաղաքարտ դարձնի»։

Наивно ожидать, что власти Армении воспользуются признанием Эрдогана в своих целях: эти власти работают на них — Локмагезян
29/07/2024 14:06
Отношения между Израилем и Турцией не так плохи, как кажутся на первый взгляд, и Турция не собирается превращать громкие разговоры в действия. Она много говорит о Газе, но серьезных шагов на земле не предпринимается. Таким образом, Эрдоган просто «пускает пыль» в глаза арабам, мусульманскому миру. Об этом в беседе с Aysor.am отметил директор Центра ближневосточных исследований, тюрколог Тиран Локмагезян.
«В Турции есть провластные депутаты, которые поддерживают тесные отношения с Израилем и имеют серьезное экономическое сотрудничество. В сегодняшних условиях Турция не портит отношения с Израилем, неоднократно бывало, что обе стороны имели серьезные экономические обороты в условиях, казалось бы, накаленных отношений.
Что касается самопризнания Эрдогана в руководстве войной в Арцахе, то это показатель того, что Эрдоган не воспринимает Армению и международное право всерьез».
Локмагезян подчеркивает, что если в израильско-турецких отношениях мы видим громкие разговоры со стороны Турции, а в глубине конструктивные отношения, то в случае с Арменией все совсем наоборот: со стороны Турции громких разговоров может и не быть, но есть вражда на земле.
По его словам, ожидать, что власти Армении воспользуются признанием Эрдогана, наивно: «Эти власти работают на них, почему они должны воспользоваться этим?»