Միրզոյան․ Պետք է օգտագործենք ներկա պատմական պահը՝ թշնամության էջը փակելու և ավելի լավ ապագա նախապատրաստելու համար
29/07/2024 18:15
ՀՀ ԱԳՆ հրապարակել է  Արարատ Միրզոյանը հայտարարությունը Կիպրոսի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին․
«Մեծարգո՛ նախարար,
Իմ սիրելի բարեկամ Կոնստանտինոս,
Շատ ուրախ եմ վերադառնալ Նիկոսիա արտաքին գործերի նախարարի կարգավիճակում։ Ջերմությամբ եմ հիշում իմ նախորդ այցը, բայց այսօրվա այցն առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ առաջին անգամ Հայաստանի ԱԳ նախարարը պատիվ ունի մասնակցել և ելույթով հանդես գալ Կիպրոսի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների տարեկան համաժողովին։ Հարգելի’ Կոնստանտինոս, շնորհակալություն այս հրավերի համար, և նշեմ, որ հաճույքով մասնակցեցի այդ ձևաչափով բաց և համապարփակ քննարկմանը։
Անդրադառնալով մեր այսօրվա երկկողմ քննարկումներին՝ ուզում եմ ընդգծել հետևյալ չորս կետերը.
Նախ, մենք ընդլայնել ենք մեր գործընկերությունն այն մակարդակի, որ մեր մայրաքաղաքներում ռեզիդենտ ​​դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների առկայությունը պարզապես պարտադիր է: Ուստի ես ուրախ եմ միանալ ձեզ՝ հայտարարելով, որ Հայաստանը և Կիպրոսն առաջիկա ամիսների ընթացքում փոխադարձաբար դեսպանություններ կբացեն երկու երկրների մայրաքաղաքներում։ Ավելորդ է ասել, որ այն լրացուցիչ կնպաստի մեր գործընկերության, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների ամրապնդմանը:
Երկրորդ. ո՞ր ուղղությամբ և ինչպե՞ս ամրապնդել մեր գործընկերությունը: Ուրախ եմ արձանագրել, որ երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը նախորդ տարվա ընթացքում աճել է: Կարծում եմ, որ դա հենց այն ուղղությունն է, որը մենք կարող ենք և պետք է համատեղ ջանքերով զարգացնենք՝ նոր արդյունքներ նախանշելու և դրական դինամիկայի շարունակությունն ապահովելու համար։
Երրորդ կետը վերաբերում է Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը։ Փաստացի, սա իմ առաջին այցն է ԵՄ անդամ երկիր ԵՄ խորհրդի կողմից ընդունված պատմական, մասնավորապես Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի և Եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո Հայաստանի օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ որոշումներից հետո: Եվ ես կարծում եմ, որ սա նաև խորհրդանշական է, քանի որ մենք տեղյակ ենք Կիպրոսի աջակցության մասին՝ այս պատմական հանգրվաններին հասնելու ճանապարհին: Այսպիսով, ես ցանկանում եմ օգտվել այս առիթից և շնորհակալություն եմ հայտնել Ձեզ, հարգելի՛ նախարար, ինչպես նաև ԵՄ և անդամ երկրների մյուս գործընկերներին՝ մեր երկրին ցուցաբերած աջակցության համար, այդ թվում՝ ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցելու միջոցով, որոնք, իհարկե, մենք հանձնառու ենք շարունակել։ ԵՄ խորհրդի ընդունած երկու որոշումներն էլ ավելի կմոտեցնեն Հայաստանին և Հայաստանի քաղաքացիներին ԵՄ-ին ու հակառակը, և նաև կնպաստեն Հայաստանի դիմակայունությանը և, հետևաբար, տարածաշրջանային կայունության ամրապնդմանը: Զուգահեռաբար, մինչ մենք աշխատում ենք Հայաստան-ԵՄ գործընկերության նոր ընդլայնված օրակարգի հեռանկարների շուրջ, մենք քննարկում ենք օրակարգային այլ նոր հարցեր:
Եվ վերջապես չորրորդ կետը. մենք այսօր քննարկել ենք նաև տարածաշրջանային զարգացումները և մեր երկրների շուրջ ընդհանուր իրավիճակը։ Ակնհայտ է, որ մեր գործընկերությունը, բարեկամությունն ու համագործակցությունն էլ ավելի է ամրապնդվել՝ պայմանավորված ընդհանուր մարտահրավերները հաղթահարելու անհրաժեշտությամբ։ Մենք սերտորեն համագործակցել ենք և շարունակելու ենք այդպես համագործակցել այնքան ժամանակ, քանի դեռ պահպանվում են խնդիրներ, այդ թվում՝ հումանիտար բնույթի, որոնց մեր ժողովուրդները բախվել են հակամարտությունների և դժվարությունների հետևանքով: Մենք բարձր ենք գնահատում այն ​​օգնությունը, որը Կիպրոսը տրամադրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերին։
Հարգելի՛ գործընկերներ, ինչպես մենք ապացուցել ենք մեր գործողություններով, Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղությանն ու կայունությանը։ Այս առումով մենք միշտ համերաշխություն ենք հայտնել Կիպրոսի Հանրապետությանը՝ աջակցելով Կիպրոսի խնդրի արդար և կայուն լուծում գտնելու ջանքերին՝ համաձայն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերի և միջազգային իրավունքի:
Մեր հանձնառությունն արտացոլված է նաև մեր անմիջական հարևանությամբ՝ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու տեսլականում։ Այսպիսով, հարգելի՛ ներկաներ, ես իմ գործընկերոջը ներկայացրել եմ վերջին քննարկումները, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման կարևորության շուրջ, որն ամրագրում է տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա: Ընդգծել եմ նաև նույն հռչակագրի և, հետևաբար, 1991 թ. սահմանի հիման վրա սահմանազատման գործընթացի շարունակականության ապահովման կարևորությունը: Կարծում եմ՝ այս դիրքորոշումը և՛ հստակ է, և՛ հետևողական: Բացի այդ, այն ավելի է զարգացվել նաև սահմանային միջադեպերի, ինչպես նաև սպառազինությունների վերահսկման մեխանիզմներ ստեղծելու մեր առաջարկներով, որոնց պատասխանները դեռ չենք ստացել, դրանք դեռ ուժի մեջ են: Կարծում եմ, որ մենք պետք է օգտագործենք ներկա պատմական պահը թշնամության էջը փակելու և կարևոր խաչմերուկում գտնվող ողջ տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման և բարգավաճման համար ավելի լավ ապագա նախապատրաստելու համար:
Սիրելի՛ բարեկամ,
Եզրափակելով խոսքս՝ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել հրավերի, այսօրվա համապարփակ քննարկումների և իմ պատվիրակության ամենաջերմ ընդունելություն համար։

Мирзоян: Мы должны использовать нынешний исторический момент, чтобы закрыть страницу вражды и подготовиться к лучшему будущему
29/07/2024 18:36
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил с заявлением на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Кипра.
В заявлении говорится: «Уважаемый министр, мой дорогой друг Константинос.
Я очень рад вернуться в Никосию в качестве министра иностранных дел. Я с теплотой вспоминаю свой предыдущий визит, но сегодняшний визит имеет особое значение, поскольку впервые министр иностранных дел Армении имеет честь участвовать и выступать с речью на ежегодной конференции глав дипломатических представительств Кипра. Уважаемый Константинос, спасибо за приглашение, и отмечу, что с удовольствием принял участие в открытом и всеобъемлющем обсуждении в этом формате.
Касаясь наших сегодняшних двусторонних обсуждений, я хочу подчеркнуть следующие четыре пункта:
Во-первых, мы расширили наше партнерство до такого уровня, что наличие дипломатических представительств-резидентов просто необходимо. Поэтому я рад присоединиться к вашим словам, объявив, что Армения и Кипр откроют посольства в столицах двух стран в ближайшие месяцы. Излишне говорить, что это будет способствовать дальнейшему укреплению нашего партнерства, а также контактов между людьми.
Во-вторых. я рад констатировать, что товарооборот между двумя странами за последний год увеличился. Я думаю, что это именно то направление, которое мы можем и должны развивать совместными усилиями, чтобы наметить новые результаты и обеспечить продолжение положительной динамики.
Третий пункт касается партнерства Армения-ЕС. Фактически, это мой первый визит в страну-член ЕС после исторических решений, принятых Советом ЕС, в частности, о начале диалога по либерализации визового режима с Арменией и предоставлении Армении помощи в рамках европейского мирного инструмента. И я думаю, что это также символично, потому что мы знаем о поддержке Кипра на пути к достижению этих исторических вех. Итак, я хочу воспользоваться этой возможностью и поблагодарить Вас, уважаемый министр, а также других партнеров из ЕС и других стран-членов за поддержку, которую мы оказываем нашей стране, в том числе путем поддержки демократических реформ, которые, конечно же, мы стремимся продолжать. Оба решения, принятые Советом ЕС, еще больше сблизят Армению и граждан Армении с ЕС и наоборот, а также будут способствовать стойкости Армении и, следовательно, укреплению региональной стабильности. Параллельно, пока мы работаем над перспективами новой расширенной повестки партнерства Армения-ЕС, мы обсуждаем другие новые вопросы повестки дня ЕС.
И, наконец, четвертый пункт: мы также обсудили сегодня региональные события и общую ситуацию вокруг наших стран. Очевидно, что наше партнерство, дружба и сотрудничество еще больше укрепились из-за необходимости преодоления общих проблем. Мы тесно сотрудничали и будем продолжать сотрудничать таким образом до тех пор, пока сохраняются проблемы, в том числе гуманитарного характера, с которыми наши народы столкнулись в результате конфликтов и трудностей.
Мы высоко ценим помощь, которую Кипр оказал армянам, насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха.
Уважаемые коллеги, как мы доказали своими действиями, Армения привержена миру и стабильности. В этом отношении мы всегда выражали солидарность с Республикой Кипр, поддерживая усилия по поиску справедливого и устойчивого решения кипрской проблемы в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН и международным правом.
Наша приверженность также отражена в нашем видении установления прочного мира на Южном Кавказе, в непосредственном соседстве.
Итак, уважаемые присутствующие, я представил своему коллеге недавние обсуждения, в том числе важность подписания мирного договора с Азербайджаном, который закрепляет взаимное признание территориальной целостности, основанной на Алма-Атинской декларации 1991 г.
Я также подчеркнул важность продолжения процесса демаркации на основании той же декларации и, следовательно, границы 1991 года. Я считаю, что эта позиция является четкой и последовательной. Кроме того, процесс также получил дальнейшее развитие благодаря нашим предложениям о создании механизмов контроля над пограничными инцидентами и вооружениями, на которые мы еще не получили ответов, они все еще в силе. Я думаю, что мы должны использовать нынешний исторический момент, чтобы закрыть страницу вражды и подготовить лучшее будущее для экономического развития и процветания всего региона, находящегося на важном перекрестке.
Дорогой друг, в заключение я хотел бы еще раз поблагодарить вас за приглашение, сегодняшние всесторонние обсуждения и самый теплый прием моей делегации. Большое вам спасибо».