Իրանը «Զանգեզուրի երթուղին» համարում է ի վնաս Հայաստանի և շարունակում է պնդել իր այդ մոտեցումը. Ալի Խամենեի
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը «Զանգեզուրի երթուղին» համարում է ի վնաս Հայաստանի և շարունակում է պնդել իր այդ մոտեցումը. այս մասին, ինչպես գրում է Mehr գործակալությունը, ասել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Ալի Խամենեին՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը:
«Մենք խորապես հավատում ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը: Երկու երկրների միջև համագործակցությունը կշարունակվի շահերի հիման վրա և անկախ այլ մարդկանց քաղաքականությունից»,- ասել է նա:
Խամենեին ընդգծել է, որ օտարերկրացիները չպետք է սահմանափակումներ ստեղծեն իրենց հարևան երկրների հետ հարաբերություններում։
Փաշինյանն իր հերթին ասել է, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ չի ընդունում ոչ մի անդրտարածաշրջանային երթուղի ՀՀ տարածքում:

Иран считает «Зангезурский маршрут» во вред Армении и продолжает настаивать на таком подходе — Али Хаменеи
30/07/2024 15:39
Исламская Республика Иран считает «Зангезурский маршрут» во вред Армении и продолжает настаивать на таком подходе. Как пишет агентство "Mehr", об этом заявил верховный духовный лидер Исламской революции Сейед Али Хаменеи в ходе встречи с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном.
"Мы твердо верим в развитие отношений с Арменией. Сотрудничество между двумя странами будет продолжаться на основе интересов и независимо от политики других людей", - сказал он.
Хаменеи подчеркнул, что иностранцы не должны создавать ограничения в отношениях с соседними странами.
Пашинян, в свою очередь, сообщил, что Армения неоднократно заявляла, что не приемлет ни одного трансрегионального маршрута на территории Армении.